Baş Ağrısı

SON GÜNCELLEME: Şubat 8, 2018

Günümüzde en sık rastlanan rahatsızlıkların başında baş ağrısı geliyor. Yoğun stres, çalışma hayatı, düzensiz yaşam, uykusuzluk, yorgunluk, baş ağrısına sebep olsa da bazen ciddi hastalıkların belirtisi de olabiliyor. Baş ağrısı, alında, şakaklarda rahatsız edici ağrılarla ortaya çıkabildiği gibi bazı rahatsızlıklarda başın iç kısmında da görülebiliyor. Vücuttaki bazı hastalıklardan ötürü ortaya çıkan baş ağrısı, ikincil baş ağrısı olarak adlandırılıyor. Baş ağrısı kendi başına bir hastalık olsa da, migren, küme gibi çeşitleri de olabiliyor. Migrenin kesin bir nedeni olmasa da genetik faktörler, migrende önemli rol oynuyor. Bazı araştırmacılara göre, seratonin ve bazı ağrı kesici kimyasallar, migrene sebep olabiliyor. Ayrıca, çikolata, şarap gibi bazı besin türleri de baş ağrısını tetikliyor.

Baş Ağrısı Nedenleri

Baş ağrısının bir çok nedeni olsa da kronik baş ağrısı başlı başına bir hastalık olarak görülüyor. Akut baş ağrısı denilen ve birçok kişide görülen baş ağrısı türü kolayca tedavi edilebiliyorken, bazı ağrı türleri, beyinde tümör oluşumu gibi hastalıkların sinyali olabiliyor. Bir anda başlayan baş ağrıları, yüksek tansiyonun, sinir siteminden kaynaklanan enfeksiyonların, hormonal hastalıkların belirtisi olabiliyor. Özellikle migren hastalığının belirtileri arasında, halsizlik, ishal, kusma, ışığa, gürültüye, sese karşı duyarlılık, dokunma hissinde azalma, sinirlilik göze çarpıyor. Migrenin, baştaki damarların genişlemesinden kaynaklandığı düşünülse de kesin sebebi bilinmiyor. Buna rağmen baş ağrılarının şiddeti ve oluşum şekli baş ağrısı nedenleri hakkında doktorlara kesin bilgi veriyor.

Baş Ağrısı Tedavisi

Eğer baş ağrısının atlında tümöre veya enfeksiyona bağlı bir sebep yatıyorsa, hasta, doktorlar tarafından acilen hastaneye yatırılarak tedavi altına alınır fakat baş ağrılarının temelinde genellikle stres, yorgunluk, üzüntüye bağlı olarak gelişen migren, akut ve küme baş ağrısı gibi rahatsızlıklar yatar. Ataklar halinde gelişen bu rahatsızlıkların tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılır. Baş ağrısı tedavisi için en doğru yöntem ise tedavinin psikolojik boyutunu kapsayan yöntemdir. Baş ağrısı şikayetiyle tedavi gören hastaların çoğunda psikolojik etkilerden kaynaklı ağrılar gözlenmektedir. Baş ağrılarından muzdarip olan hastaların bir kısmı, ağrı kesicilere karşı direnç kazanmıştır ve dozajı arttırılmasına rağmen ağrı kesiciler, bu hastaların ağrısını dindirememektedir. Her baş ağrısına migren dense de, migren ağrıları daha spesifiktir.

Baş Ağrısı İçin Doğal Tedaviler

Şiddetli baş ağrısından muzdarip hastalar için çeşitli ilaçlar ve tedavi yöntemleri bulunsa da, doğal tedavi yöntemlerini tercih etmek isteyen hastalar için birçok alternatif mevcut. Bu alternatiflerden biri, lavanta yağı. Güzel kokmasının yanı sıra lavanta baş ağrısı için adeta ilaç görevi görüyor. 2 Bardak kaynamış suya atılan 2 damla lavanta yağı, koklandığında baş ağrısına karşı oldukça etkili oluyor. Bir diğer doğal yöntem ise nane yağı. Kan akışını hızlandıran nane yağı, lavanta yağı gibi bağ ağrısına iyi geliyor ve hastaların şikayetlerini azaltıyor. Geleneksel yöntemlerden biri de kahve tüketimi. Aşırıya kaçılmadığı sürece bir fincan kahve, baş ağrısına iyi geliyor. Baş ağrısı için doğal tedaviler söz konusu olduğunda bir  diğer yöntem ise sıcak duş. Bilinen aksine sıcak su, damarları gevşetiyor ve hastayı rahatlatıyor.

 

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir