Balkabağı Faydaları Nelerdir? Neye iyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Balkabağı faydaları nelerdir? Balkabağı neye iyi gelir? Turuncu rengiyle diğer bitkilerden farklı bir görünüme sahip olan balkabağı, kabakgiller ailesinin en tatlı üyesidir. Balkabağı, sağlık açısından birçok faydası bulunan bir besindir. Kış mevsiminin önemli besinleri arasında yer almasının yanı sıra sebze olarak anılsa da çekirdeğinin olması sebebiyle aslında bir meyvedir.

Balkabağı çorba, tatlı, reçel, püre gibi farklı şekillerde tüketilebilir. Besin değerini koruması için uzun süre pişirmemeye dikkat ederek tüketilmelidir. Balkabağının uzun süre pişirilmesi halinde, besin değerini kaybedeceği unutulmamalıdır. Yine aynı sebepten, tüketilmeden hemen önce kabuklarının soyulup doğranması konusuna da dikkat edilmelidir.

Balkabağı neler içerir?

Nişasta, şeker, yağ, magnezyum, çinko, beta-karoten, fosfor ve A,C,K,E vitaminlerini bünyesinde bolca barındıran balkabağı; kalp hastalıkları, yüksek kolesterol, tansiyon dengesizlikleri başta olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Ayrıca içerdiği yüksek lif ve düşük kalorisi sayesinde, tokluk hissi vererek diyet listelerinin de vazgeçilmezi haline gelmiştir. 100 gram balkabağı sadece 26 kaloridir.

Balkabağı faydaları

Balkabağının faydaları nelerdir?

 • Vücudu olası sindirim sistemi hastalıklarına karşı korur ve kabızlık, ishal gibi rahatsızlıkların giderilmesinde etkili rol oynar.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde göz hastalıklarının ve yaşa bağlı olarak gelişebilecek katarakt gibi problemlerin önüne geçer.
 • Özellikle balkabağı çekirdeklerinin, vücudu rahatlatıcı etkisi nedeniyle uykusuzluk problemi yaşayan bireylerin uyku düzenini sağlamalarına yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Bağırsak parazitleri, idrar kesesi hastalıkları ve prostat gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.
 • Astım ataklarının hafiflemesine ve solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olur.
 • Balkabağı, cildinizi yenileyerek cildinize daha genç bir görünüm sağlar ve kırışıklık oluşumunun da önüne geçer.
 • Saça sağladığı faydalar arasında, kepek sorununu gidermesi ve saç dökülmelerine engel olması yer alır.
 • Bünyesinde barındırdığı demir, çinko ve magnezyum sayesinde çeşitli kemik ve eklem hastalıklarına son derece faydalıdır ve kemik sağlığının korunmasında büyük rol oynar.
 • Kandaki insülin ve glikoz miktarıyla beraber aynı oranda diyabet riskini de azaltmaktadır.
 • Zararlı UV ışınlarının cilde verdiği zararları engeller.
 • Balkabağı, düzenli olarak tüketildiği takdirde kansere karşı koruyucu bir besin maddesidir. Bağırsak kanserinin yanı sıra içerdiği beta-karoten sayesinde prostat kanseri olma ihtimalini minimum düzeyde tutar.
 • Alzheimer gibi beyin hastalıklarına karşı son derece etkili olması da faydaları arasındadır.
 • Ayrıca demir ve A vitamini bakımından zengin olan balkabağı, doğurganlığa ve hamilelik dönemindeki kadınlarda süt salgılayan hormonların düzenli olarak sentezlenmesine yardımcı olur.

Bal Kabağı Maskesi Nasıl Yapılır? Öğrenmek için tıklayın.

Balkabağı tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Her şeyin fazlasının olduğu gibi balkabağının da fazla tüketimi bünyeye faydadan daha çok zarar sağlamaktadır. Bilinen bir yan etkisi veya alerjen durumu söz konusu değildir ancak balkabağı çekirdeğinin aşırı derecede tüketimi, kişiden kişiye farklılık göstermek kaydıyla, sivilce oluşumuna ve alerjik eğilimli bünyelerde çeşitli alerjilere neden olabilir. Bunların yanı sıra fazla balkabağı çekirdeği tüketimi, idrar söktürücü etkisi nedeniyle sık tuvalete çıkmaya ve mide ağrısına neden olabilir. Bu yüzden dikkatli ve yeterli miktarda kullanılması önerilir.

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir