Balın Faydaları
Balın Faydaları

Balın Hastalıklara Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Balın faydaları :Arıların binbir farklı çiçekten toplayıp ürettiği B vitamini açısından zengin, tatlı ve mucize bir besindir. Bal üretildiği yöreye ve arının beslendiği çiçek türüne göre çeţitlere ayrılır: Kovan balı, Kestane balı, petek balı, kekik balı ve anzer balı olarak farklı içeriklerde bulunur. Tüm bal çeţitlerinin ortak faydaları olduğu gibi, çeţidine özel olan faydaları da bulunmaktadır.  Baldan tam faydalanabilmemiz için balın kalitesinin iyi olması lazım. Aksi halde faydadan çok zarar görebiliriz.

Balın Göze faydası:

Eski tarihlerde sadece göz sağlığı için kullanılan balın, günümüzde gözün hangi kısmına iyi geldiği belirlenmiţtir. Gözün görme yetisini artırmakta kuru göz, göz enfeksiyonu, kaţıntı ve kızarıklığını gidermektedir.

Bal vücuda enerji verir:

Halsiz kaldığımızda rahatlıkla yiyebileceğimiz bal, vücudun ihtiyacı olan kaloriyi, ţekeri  temin ederek kısa zamanda enerjimizi yerine getirerek hareketlenmemizi sağlar.

Balın kas yoğunluğuna faydası:

Özellikle sporla uğraţanlara tavsiye edilen bal, kas yorgunluklarını gidererek, gün boyu hareketlilik ve zindelik sağlar.

Bal sindirim sistemini düzenler:

Anti mikrobial (mikrop öldüren) özelliği sayesinde sindirim sistemini düzenler. Ayrıca gastrit tedavisinde gerekli olan Hidrojen peroksit bal sayesinde, az da olsa üretilmektedir.

Bal kilo vermeyi hızlandırır:

Balın içerisinde bulunan Aminoasit mineral ve vitaminler obezitenin önlenmesinde ve kilo vermede etkilidir. Her sabah ılık suya bir kaţık bal ve biraz limon suyu eklenip içildiğinde metabolizma hızlanır ve rahat bir ţekilde kilo verilir.

Bal kan ţekerini düzenler:

Balın içeriğindeki maddeler sayesinde, kan ţekerinin düzenlemesi sağlanır. Hatta bit tatlı kaţığını aţmamak ţartı ile diyabet (ţeker hastaları) için de faydalı sayılmaktadır.

Balın uykusuzluğa faydası:

Uyku sorunu yaţayanlar için, sütün içine bir kaţık bal katılıp tüketildiğinde rahat bir uyku vererek güzel bir gece geçirmenizi sağlar. Ayrıca balı katkısız olarak da tüketilebilir. Balın faydaları 

Balın  öksürüğe faydası:

Yapılan bilimsel araţtırmalar balın öksürüğe iyi geldiğini kanıtlamıţtır. Ţiddetli öksürenler ve boğaz enfeksiyonu sorunu yaţayanlar, bala limon sıkarak tükettiklerinde bi-iznillah  ţifasını göreceklerdir.

Balın yanıklara ve yaralara faydası:

Antibakteriyel özellik taţıyan bal, küçük yanıklara sürüldüğü takdirde hızla iyileţmeyi sağlar.

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir