Baklanın Faydaları
Baklanın Faydaları

Baklanın Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Baklanın Faydaları
Baklanın Faydaları

Bakla bitkisini bazıları pek sevmese de oldukça faydalı bir besindir. Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde sıkça yetişmektedir. Hasatı mayıs ve haziran aylarında verir. Taze fasülyeye benzeyen bir görünümü vardır. Esas meyvesi kabuğunun içerisindeki tohumlardır. 30-50 cm büyüklüğüne sahiplerdir. Akdeniz mutfağında kendine bolca yer bulan baklayı yemek olarak tüketebileceğiniz gibi meze olarak da tüketilmektedir. Baklanın faydaları saymakla bitmez, hem protein hem de vitamin bakımından oldukça zengindir. Özellikle kırmızı et tüketmesi yasak olan kişilere bakla tüketmeleri önerilir. Çünkü bakla protein bakımından inanılmaz derecede zengindir.

Şeker hastaları ise bu bitkiyi kontrollü olarak tüketmeli, mutlaka doktorlarına danışmaladırlar. Kandaki şeker seviyesini olumsuz şekilde etkileme ihtimali bulunmaktadır. Bakla tipi sebzelerin kanser riskini azalttığı pek çok doktor tarafından vurgulanmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Baklanın besin değerleri çok yüksektir. Mineral ve bileşenlerin yanında A, B, C vitaminlerini ihtiva etmektedir. B2 vitamini bakımından oldukça zengindir.

Baklanın Faydaları Nelerdir?

Baklanın faydaları çoktur. Başta böbrek ve idrar yollarının daha verimli çalışmasını sağlamaktadır.

Rahim akıntısı ve rahim iltihabına iyi gelir. Antibiyotik etkisi gösterir

Göz nezlesini tedavi eder, vücuttaki lekeleri giderir.

Bakla bağışıklık sistemine olumlu etkide bulunur. Özellikle kış aylarında gerçekleşen soğuk algınlıklarına bağlı enfeksiyonlara yakalanma ihtimalinizi azaltmaktadır. Çünkü içerisinde bulunan vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu sayede hastalıklara yakalanmanız zorlaşır.

Baklanın kalp sağlığı üzerine de etkisi büyüktür. Uzmanlar baklanın faydaları arasında damar ve kalp sağlığına olan etkilerini vurgulamaktadır. Bakla içerisinde bulunan A ve C vitaminleri kalp dostudur. Kalp sağlığını korur. Antitoksin etkisi damarları temizler, zehirli maddeleri dışarı atar. Kanı pıhtılaştırıcı etkisi vardır. Bu yüzden çok sık tüketilmemelidir.

Baklanın Zararları Nelerdir?

Oldukça faydalı bir besin olmasına karşın baklanın bir takım zararları da bulunmaktadır. Baklanın Favizm isimli bir hastalığa neden olduğu düşünülmektedir. Bakla tüketiminin ardından vücutta alyuvar parçalanması meydana gelmektedir. Bu durum kansızlığı doğurmaktadır. Bazı vakalarda ölüm bile gerçekleşebilir. Hastalığın belirtileri arasında koyu renkli idrar vardır. Bunun da yanında kişinin gözünün beyazı tıpkı sarılık hastalığında olduğu gibi sarıya döner.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir