Bademin faydaları
Bademin faydaları

Bademin Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Badem genel olarak ortadoğu ülkelerinde yetişmektedir. Ilıman iklimleri sever. Bademin faydaları pek çoktur. Tatlı ve acı olmak üzere iki çeşidi bulunur. Acı badem yağı yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanılmaktadır. Tatlı badem ise genellikle çiğ olarak tüketilir. Badem sütü bademden üretilmektedir. Hem lezzetli bir içecek hem de kullandığımız günlük süte alternatif bir besindir.

Bademin besin değerleri oldukça yüksektir. E vitaminin yanı sıra kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum bulundurur. Bunların yanında diğer pek çok değerli mineral ve bileşene de sahiptir. Besin değerleri bakımından çok güçlü olan yiyeceğin sağlığa pek çok faydası vardır.

Bademin Faydaları Nelerdir?

Badem en başta stres ile mücadelede faydalıdır. Birçok araştırma kansere karşı koruyucu etkide bulunduğu söylenmiştir. Bunların yanında kabızlıktan tutun da kemik sağlığına kadar uzanan sorunlara karşı olumlu etkileri bulunmaktadır. Badem besin emilimini artırmaktadır. Aç karnına yemekten önce badem atıştırırsanız yediğiniz yiyeceklerden elde ettiğiniz besin emilimi daha yüksek olacaktır.

Badem solunum bozukluklarına iyi gelmektedir. Öksürük gibi problemlerin çözümüne yönelik olarak faydalıdır.

Badem kalp bozukluklarına iyi gelmektedir.

Bademin faydaları arasında beyin sağlığına iyi gelmesi oldukça önemlidir. Beyin için önemli olan pek çok besine sahiptir. Sadece yetişkinler için değil, çocukların gelişimi için de oldukça önemlidir. Alzheimer gibi sorunlara karşı önleyici etkilere sahiptir. Beynin sinir sistemi sağlığını korumaktadır.

Badem kötü kolesterol düşmanıdır. Düzenli olarak badem tüketirseniz iyi ve kötü kolesterol seviyelerini dengelemiş olursunuz. Bu durum kalp sağlığınızı korumaya da dolaylı yoldan yardımcı olacaktır.

Badem kemik sağlığına iyi geçir. İçerdiği mineraller kemiğin sağlamlaşmasında önemlidir. İçeriğinde bulunan fosfor maddesi kemikleri için oldukça yararlıdır. İskelet sisteminizdeki kemiklerin ve dişlerinizin dayanıklılığını artırmaktadır.

Bademin faydaları saymakla bitmez, en öne çıkan faydalarından bir tanesi ise bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gerekli olan pek çok maddeye sahiptir. Bu maddelerin en başında geleni ise alkalidir. Badem içerisinde bolca alkali metali bulunmaktadır. Alkalinin yanında sahip olduğu E vitamini antioksidan ekide bulunur. Bu durum serbest radikalleri yok etmede etkilidir. Serbest radikaller vucudumuzda hastalığa neden olan etmenlerden bir tanesidir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir