Ayak Kokusu Sorunundan Kurtulun

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Ayak kokusu daha çok erkeklerde rastlanılan bir cilt problemidir. Ayak kokusunun oluşmasına sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu rahatsızlık verici durumdan kurtulabilmek için öncelikle ayak kokusunun nedenleri bilinmeli ve yapılan yanlışlar düzeltilmelidir. Yazımızın devamında sizler için hazırladığımız doğal yöntemleri uygulayarak ayak kokusu sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Ayak kokusu nedenleri

Uzun süreyle giyilen ayakkabının içinde oluşan birçok etken sonucunda ayak kokusu sorunu ortaya çıkar. Daha çok yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanan bu durum terleme ile birlikte inanılmaz kötü kokuların oluşmasına sebep olur. Terleme sonucunda oluşan bakteriler, ayak kokusunun en temel sebebidir.

Ayak kokusundan şikayetçi olanların ilk olarak doğru ayakkabı seçimi yapmaları gerekir. Ayakkabı seçimi yaparken, kalitesi ve kullanım amacı göz önüne alınmalıdır. Ayakta oluşabilecek kokuyu önlemek için en az 2 adet olmak ayakkabı kullanılması ve her gün farklı bir ayakkabı giyilmesi gerekmektedir.

Ayak kokusu nasıl geçer?

Eczanelerde satılmakta olan ayak kokusu giderici ürünler kullanılabilir. Evde uygulanacak doğal yöntemler ile çözüm bulmak aşağıda vermiş olduğumuz tariflere göz atabilirsiniz.

  • Suyla dolduracağınız tencereye bir miktar sirke ve kına ekleyerek kaynatın. Ardından kaynatmış olduğunuz bu karışım ile ayaklarınızı yıkayın.
  • Havuç ve rendelenmiş adaçayını suya katarak kaynattıktan sonra bir leğen içine döküp bu suyun içinde ayaklarınızı bir süre bekletin.
  • Ilık bir çayın içinde ayaklarınızı 10 dakika bekletmeniz fayda sağlayacaktır.
  • 8’er damla nane ve kekik yağına ek olarak 1 çorba kaşığı kadar kaya tuzunu yeterli miktarda suyun içinde karıştırarak ayaklarınızı bu suyu içinde 45 dakika bekletin.

Yukarıda vermiş olduğumuz doğal tariflerden size uygun olanı seçerek uygulayabilirsiniz. Ayak kokusunu önlemek için öncelikle sebep olan faktörlerin bilinmesi ve buna göre çözüm bulunması gerekir. Gerekli temizlik ve hassasiyeti gösterdiğiniz takdirde, ayak kokusu sorunu bir süre sonra bitecektir.

Ayrıca kontrol et:

Bilek ağrısı nasıl geçer

Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Bilek Ağrısı NedenleriBilek ağrısına ne iyi gelir? Nasıl Geçer? Bilek ağrısı, sporla yakından ilgilenen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir