Ayak çatlağı tedavisi

Ayak Çatlağına Ne İyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Mart 17, 2018

Topuk ve ayak çatlakları, bu bölgede en sık karşılaşılan cilt problemlerindendir. Genellikle cildin aşırı derecede kuruması sonucu oluşur ve tedavi edilmezse bu çatlaklar derinleşerek çeşitli enfeksiyonlara ve dolayısıyla büyük ağrılara neden olabilir. “ Topuk ve ayak çatlağına ne iyi gelir? Nedenleri nelerdir? ” gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazımızda sizler için derledik.

Topuk ve Ayak Çatlağının Nedenleri

İnsanlar birçok nedenden dolayı topuk ve ayak çatlamalarına maruz kalabilir. Genellikle cilt kuruluğu probleminden kaynaklanan bu rahatsızlığın en yaygın nedenleri şunlardır;

• Aşırı kilolu olmak
• Uzun süre ayakta durmak
• Sandalet tarzı ayakkabıları uzun süre giymek
• Yanlış ayakkabı seçimi
• Ter bezlerinin düzensiz çalışması
• Diyabet ve tiroid hastalıkları
• Topuklu ayakkabı giymek.

Topuk ve Ayak Çatlağına Ne İyi Gelir?

Topuklarda ve ayaklarda meydana gelen çatlaklar önemli bir sorun teşkil etmez. Yapacağınız kısa süreli bir bakımın ardından bu sorundan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Ancak uzun süre müdahale edilmemiş çatlaklar, derinleşerek daha büyük sorunlara yol açabilir. Topuk ve ayak çatlağına iyi gelen bazı yöntemler şunlardır;

• Nemlendirici krem, topuk ve ayaklarda oluşan çatlaklara karşı alınacak önlemler arasında en başta gelmektedir. Hali hazırda çatlamış topuk ve ayaklarınız için de düzenli olarak yapacağınız nemlendirici krem uygulaması tedavi niteliğinde olacaktır. Kullanacağınız nemlendiricinin kalitesinden emin olmalısınız. Uygulama şekli; duştan sonra ayaklarınız henüz nemliyken kremi topuklarınıza uygulayın ve iyice yedirin. Akabinde giyeceğiniz pamuklu bir çorap, kremin derinize daha kolay nüfuz etmesine olanak sağlayacaktır.

Ayak Çatlağına Bal ve Zeytin

• Bal ve zeytinyağı kürü, topuk ve ayak çatlağının doğal tedavi yöntemleri arasında en etkili yöntem olarak dikkat çekmektedir. Eğer siz de evde uygulayabileceğiniz basit bir yöntem arıyorsanız; her evde bulunması muhtemel, eğer yoksa bile kolayca temin edebileceğiniz bal ve zeytinyağı ile hazırlayacağınız kür sayesinde ayaklarınızı yumuşatarak çatlakların iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Bir çay kaşığı bal ve bir yemek kaşığı zeytinyağını iyice karıştırdıktan sonra topuklarınıza masaj yaparak yedirin ve 25-30 dakika kadar bekletin. Haftada 3-4 kere uygulayacağınız bu yöntem ile ayaklarınızı yumuşatacağınız gibi balın anti bakteriyel özelliği sayesinde olası enfeksiyon risklerinden korunabilirsiniz.

Ayak Çatlağına Doğal Yağlar

• Topuk ve ayak çatlaklarına iyi gelen bitkisel yağlar arasında susam yağı, hindistan cevizi yağı ve badem yağı gibi doğal ürünlerin yanı sıra aloe vera bitkisi de topuk ve ayak çatlaklarına etkili bir tedavi yöntemi olabilir. Bu uygulamaları yatağa girmeden önce yapmak, yağların cildinize nüfuz edebilmesi için yeterli zamanı tanımanız açısından önemlidir.

Ayak Çatlağı için Muz

• Muz, topuk ve ayak çatlaklarının tedavisinde kullanılabilir. Olgunlaşmış bir muzu iyice ezerek püre haline getirin ve topuklarınıza masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Sonrasında nemlendiricinizi sürmeyi de ihmal etmeyin.

Ayak Çatlağı için Bol Su

• Bol bol su içmek, bütün bu yöntemlerin yanı sıra topuk ve ayak çatlaklarının asıl nedeni olan cilt kuruluğuna karşı alınacak en büyük önlemdir. Yeterli miktarda su tüketimi, cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlamasına ve dolayısıyla mevcut çatlaklarınızın da en hızlı şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır. Topuk ve aaya çatlağına ne iyi gelir sorusunu böylece cevaplamış olduk.

Daha fazla bilgi için Çatlak ve Kurumuş Topuklara Ne iyi Gelir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir