Ayak Burkulmasına Ne iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Mart 3, 2019

Yolda yürürken ne olduğunu anlamadan ayağınız burkulmaş olabilir. Şiddetli ağrı çekiyor ya da ayağınızın üstüne basmıyor olabilirsiniz. Bir an önce günlük hayata dönebilmek için neler yapılabilir? Kafanızdaki Ayak burkulmasına ne iyi gelir? Ayak burkulması nasıl geçer? İyileşmeyi hızlandırmak için yapılabilecekler nelerdir? gibi soruların cevabı yazımızda.

Ayak burkulması insanın dinlenmesi gerektiren olaylardan biridir. Ayak burkulması tipine göre hafiften ciddiye kadar farklı derecelere hasarlara yol açabilir. Bu durum sırasında şifa verecek besinler ile acının azaltılması ve iyileşmenin hızlanmasına katkı sağlanabilir.

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir Süt ve süt ürünleri:

Ayak burkulmaları sırasında öncelikle vücut için buna yönelik direnç getirici besinler alınmalıdır. Kalsiyum ayak burkulmaları için ilk alınacak şeydir. Yüksek oranda kalsiyum bulunan bu süt ve süt ürünleri vücut için onarıcı bir etki yapacaktır.

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir Kırmızı ve beyaz et:

Ayak burkulmalarına karşı alınacak besinler arasında et grupları da yer alır. Bu etler ayak burkulmaları için en iyi gelen özelliklere sahiptir. Özellikle tavuk ve diğer kümes hayvanlarının tüketimi arttırılmalıdır. Bunun yanında kırmızı et tercihi yapmak yerinde olacaktır. Bu etler içerdikleri yüksek fosfor oranı ile ayak burkulmalarına iyi gelen besinler arasındadır.

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir Yeşil sebzeler:

Ayak burkulmaları sırasında tam beslenme önemlidir. Kalsiyum ve fosforun tüketiminin yanında magnezyumda alınmalıdır. En bol magnezyum içeren besinler arasında ise yeşil sebzeler yer almaktadır. Bu sebzelerden çoğu yüksek magnezyum özelliği ile onarıcı etki yapmaktadır. Ispanak, brokoli, karalahana, Brüksel lahanası ve dereotu gibi yeşil sebzelerde yüksek oranda magnezyum bulunur.

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir Portakal:

Bunların yanında vücudun ayrıca C vitaminine ihtiyacı olacaktır. Bu ihtiyacı ise en iyi şekilde portakaldan almaktadır. Portakal içerdiği yüksek C vitamini ile en iyi savunmayı sağlamaktadır. Ayrıca mandalina ve limon gibi besinlerinde tüketimi arttırılmalıdır.

Ayak burkulması ileri boyutta ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktorun uyguladığı tedavilerle birlikte bu besinleri alarak ve evde tam dinlenme ile ayak burkulması çok kısa sürede tedavi edilebilir.

Benzer yazımız olan Ayak Çatlağına Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir