Ayak Ağrısını Dikkate Alın

Ayaklar insan vücudunda en önem arz eden yerlerden biridir. Ayakta meydana gelen ağrılar çoğuz zaman vücutta bulunan sorunların habercisi oluyor. Genellikle yorgunluk sebebiyle oluşan ayak ağrısı farklı rahatsızlıklardan dolayı da ortaya çıkabiliyor.

Ayaklar Neden Ağrır?

Topuk bölgesinde var olan çatlaklar ayak ağrısına sebep olabilmektedir. Ayrıca nasırlar ve açık yaralar ağrı oluşturabilir. Bir diğer sebep olan tırnak batması, daha çok parmaklarda ağrı hissedilmesine sebep olur. Ayak anatomisindeki bozukluklar ise ayak ağrısında oldukça etkili bir role sahiptir. Hamilelik döneminde ise, alınan kilolar sebebiyle ayaklara binen yük artar ve ağrı oluşturur. En sık rastlanılan sebep ise uzun süreyle ayakta durmak ve yanlış ayakkabı seçimidir.

Ayak anatomisinde bozukluk sebebiyle oluşan ayak ağrısı için ortopedik olarak üretilen ayakkabı tercih edilmelidir. Nasır veya tırnak batması sonucunda meydana ciddi ağrılardan kurtulmak için ise, konunun uzmanına başvurmak en iyi çözüm olacaktır.

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

En sık görülmekte olan ayak ağrısı şikayetlerinin başında gelen uzun süre ayakta durmak veya yürüme sonucunda ayakta sızlanma veya su toplanması gibi durumlar görülebilir. Tuzlu su içerisinde bekletilecek ayak, yorgunluk sebebiyle meydana gelen ağrılar için en iyi çözümlerden biridir. Bunun için, su ile dolduracağınız bir kova içine 1 çay bardağı kadar tuzu ekleyerek ayaklarınızı 20 dakika boyunca içinde bekletin.

Şok yöntemi, yorgunluk sebebiyle oluşan ayak ağrıları için diğer etkili bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulamak için öncelikle ayakların soğuk suyla, daha sonra ise sıcak suyla temas ettirilmesi gerekir. 10 dakika boyunca tekrarlanacak bu yöntem ile ayak ağrısı sorunuza çözüm bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

D vitamini eksikliği nedenleri

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar? Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliği neden olur? Eksiklik belirtileri nelerdir? Nelere yol açar? Tedavisi nasıl yapılır? D …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir