Avasküler nekroz
Avasküler nekroz

Avasküler Nekroz

SON GÜNCELLEME: Mart 15, 2017

Avasküler nekroz, kan temininin yetersiz olması nedeniyle kemik dokusunun ölümüdür. Osteonekroz olarak da adlandırılan avasküler nekroz, kemikte küçük kırıklara ve kemiğin çökmesine neden olabilir.

Kemik kırılmışsa veya eklem yerinden çıkarsa kemik bölümüne kan akışı kesilebilir. Avasküler nekroz, yüksek doz steroid ilaçların ve aşırı alkol alımının uzun süreli kullanımı ile de ilişkilidir.

Herkes avasküler nekrozdan etkilenebilir. Bununla birlikte, 30-60 yaşları arasında en yaygın olanıdır. Bu nispeten genç yaş aralığından dolayı, avasküler nekrozun uzun vadeli ciddi sonuçları olabilir.

Avasküler Nekroz Belirtileri

Birçok kişide avasküler nekrozun erken safhalarında belirtiler yoktur. Durum kötüleştikçe, etkilenen ekleminiz yalnızca üzerinize ağırlık verdiğinizde zarar verebilir. Sonunda, eklem yatarken bile incinebilir.

Ağrı hafif veya şiddetli olabilir ve genellikle yavaş yavaş gelişir. Kalçanın avasküler nekrozu ile ilişkili ağrı kasık, uyluk veya kalçaya odaklanabilir. Kalçanın yanı sıra, etkilenmesi muhtemel yerler omuz, diz, el ve ayaktır.

Bazı insanlar avasküler nekrozu çift taraflı olarak geliştirir – örneğin, kalçalarda veya her iki dizde.

Doktora ne zaman gitmelisin?

Herhangi bir eklemde sürekli ağrı varsa doktorunuza danışın. Kırık bir kemiğiniz veya çıkık ekleminiz olduğuna inanıyorsanız derhal tıbbi yardım isteyin.

Avasküler Nekroz Nedenleri

Avasküler nekroz, bir kemiğe kan akışı kesildiğinde veya azaltıldığında oluşur. Azaltılmış kan akışı aşağıdaki nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir:

 • Eklem veya kemik travması. Çıkan bir eklem gibi bir yaralanma, yakındaki kan damarlarına zarar verebilir. Radyasyonu içeren kanser tedavileri de kemiği zayıflatabilir ve kan damarlarına zarar verebilir.
 • Kan damarlarındaki yağ kalıntıları. Yağ (lipidler), küçük kan damarlarını tıkayarak kemikleri besleyen kan akışını azaltır.
 • Bazı hastalıklar. Orak hücre anemi ve Gaucher hastalığı gibi tıbbi durumlar da kemiğe azalan kan akışına neden olabilir.

Avasküler nekroz hastalarının yaklaşık yüzde 25’inde kesilen kan akışının nedeni bilinmemektedir.

Avasküler Nekroz Risk Faktörleri

Avasküler nekroz gelişimi için risk faktörleri şunları içerir:

 • Travma. Kalça çıkığı veya kırığı gibi yaralanmalar yakınlardaki kan damarlarına zarar verebilir ve kemiklere olan kan akışını azaltabilir.
 • Steroid kullanımı. Prednizon gibi yüksek dozda kortikosteroid kullanımı avasküler nekrozun travmayla ilgili olmayan en yaygın nedenidir. Bunun tam nedeni bilinmiyor, ancak bir hipotez kortikosteroidlerin kandaki lipid düzeylerini artırabileceğidir, böylece kan akışı azaltılır ve avasküler nekroza neden olur.
 • Aşırı alkol kullanımı. Birkaç günde birkaç alkollü içecek tüketmek de kan damarlarında yağ birikimine neden olabilir.
 • Bisfosfonat kullanımı. Kemik yoğunluğunu artırmak için ilaçların uzun süreli kullanılması çene osteonekrozu geliştirmek için bir risk faktörü olabilir. Bu komplikasyon, kanserler için bu ilaçlarla tedavi edilen bazı insanlarda (örneğin multipl miyelom ve metastatik meme kanseri) ortaya çıkmıştır. Osteoporoz için bifosfonatlar ile tedavi edilen kadınlar için risk daha düşük gözükmektedir.
 • Bazı tıbbi tedaviler. Kanser için radyasyon tedavisi kemiğini zayıflatabilir. Organ nakli, özellikle böbrek nakli avasküler nekroz ile de ilişkilidir.

Avasküler nekroz ile ilişkili tıbbi durumlar şunları içerir:

 • Pankreatit
 • Diyabet
 • Gaucher hastalığı
 • HIV / AIDS
 • Sistemik lupus eritematoz
 • Orak hücre anemisi

Avasküler Nekroz Tedavisi

Avasküler nekroz tedavisinde hedef, daha fazla kemik kaybını önlemektir. Spesifik tedavi genellikle, sahip olduğunuz kemik hasarının miktarına bağlıdır.

İlaçlar ve terapi

Avasküler nekrozun erken safhalarında ilaçlar ve terapi ile semptomlar azaltılabilir. Doktorunuz şunları tavsiye edebilir:

 • Nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar. İbuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya naproksen sodyum (Aleve, diğerleri) gibi ilaçlar, avasküler nekrozla ilişkili ağrı ve iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Osteoporoz ilaçları. Alendronat (Fosamax, Binosto) gibi ilaçlar, avasküler nekrozun ilerlemesini yavaşlatabilir, ancak kanıt karışıktır.
 • Kolesterol düşürücü ilaçlar. Kanınızdaki kolesterol ve yağ miktarını azaltmak avasküler nekroza neden olabilecek damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Kan incelticiler. Bir pıhtılaşma bozukluğunuz varsa, kemiklerinizi besleyen kaplarda pıhtıların önlenmesi için varfarin (Coumadin, Jantoven) gibi kan sulandırıcıları önerilebilir.
 • Dinlenme. Etkilenen kemiğinize ağırlık ve stres azaltmak hasarı yavaşlatabilir. Birkaç ay boyunca ekleminize kilo vermek için fiziksel aktivitenizi kısıtlamanız veya koltuk değnekleri kullanmanız gerekebilir.
 • Egzersizler. Eklemdeki hareket aralığını korumak veya geliştirmek için egzersizler öğrenmek için bir fizyoterapistten sevk edilebilirsiniz.
 • Elektrik uyarımı. Elektrik akımları, avasküler nekrozla hasar gören bölgeyi değiştirmek için vücudunuzu yeni kemik büyümesine teşvik edebilir. Elektrik stimülasyonu ameliyat sırasında kullanılabilir ve doğrudan hasar gören bölgeye uygulanır. Veya cildinize yapışmış elektrotlarla uygulanabilir.

Cerrahi ve diğer işlemler

Avasküler nekroz oldukça ilerleyene kadar çoğu insan semptomlara başlamadığından doktorunuz ameliyat önerebilir. Seçenekler şunları içerir:

 • Çekirdek dekompresyon. Cerrah, kemiğinizin iç tabakasının bir kısmını çıkarır. Ağrınızı azaltmanın yanı sıra, kemiğinizdeki ekstra alan, sağlıklı kemik dokusu ve yeni kan damarlarının üretimini de uyarır.
 • Kemik nakli (greft). Bu prosedür avasküler nekrozdan etkilenen kemik alanının güçlenmesine yardımcı olabilir. Greft, vücudunuzun bir başka bölümünden alınan sağlıklı bir kemik parçasıdır.
 • Kemik yeniden şekillendirme (osteotomi). Bu prosedürde, hasar görmüş kemiğinizden ağırlığınızın kaymasına yardımcı olmak için bir kemik çıkıntısı bir ağırlık taşıyan derzin üstünde veya altında kaldırılır. Kemik yeniden şekillendirme, eklem replasmanını ertelemenize izin verebilir.
 • Ortak yedek. Hastalıklı kemik zaten çökmüşse veya diğer tedavi seçenekleri yardımcı olmuyorsa, ekleminizin hasarlı parçalarını plastik veya metal parçalarla değiştirmek için ameliyat olmanız gerekebilir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kalça protezlerinin yaklaşık% 10’u kalçanın avasküler nekrozunu tedavi etmek için yapılır.
 • Rejeneratif tıp tedavisi. Kemik iliği aspiratı ve konsantrasyonu, gelecekte kalçanın erken evre avasküler nekrozu için uygun olabilecek yeni bir prosedürdür. Kemik iliğinizden kök hücreler hasat edilir. Ameliyat sırasında ölü bir kalça kemiğinin bir çekirdeği çıkarılır ve kök hücreler yerine yerleştirilir ve böylece potansiyel olarak yeni kemik büyümesine izin verilir.
Avasküler Nekroz hakkındaki yazımızın sonuna geldik. Sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir