Atriyal taşikardi
Atriyal taşikardi

Atriyal Taşikardi

SON GÜNCELLEME: Nisan 2, 2017

Atriyal taşikardi en sık görülen supraventriküler taşikardi türüdür. Genellikle konjenital kalp hastalığı gibi temel kalp rahatsızlıkları olan, özellikle de kalp ameliyatı geçirmiş olan çocuklarda görülür.

Atriyal taşikardi, enfeksiyon veya ilaç veya alkol kullanımı gibi faktörler tarafından tetiklenebilir. Bazı insanlar için atriyal taşikardi gebelik veya egzersiz sırasında artmaktadır.

Atriyal taşikardi atakları genellikle yavaş başlar, dakika başına yaklaşık 60 ila 80 atış normal bir kalp atış hızına dönmeden önce kademeli olarak dakikada 100 vuruştan fazla artar. Bazı durumlarda, bu bölüm daha aniden veya sürekli olarak ortaya çıkar.

Atriyal Taşikardi Teşhisi

Atriyal taşikardiyi teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerebilir:

 • Atriyal taşikardiyi tetikleyebilecek tiroid fonksiyonunu, kalp hastalığını veya diğer durumları kontrol etmek için kan testleri
 • Kalbinizin elektriksel aktivitesini ölçmek ve her kalp atışının zamanlamasını ve süresini ölçmek için elektrokardiyogram (EKG)
 • Holter monitörü, rutininize devam ederken kalbin etkinliğini kaydetmek için tasarlanmış taşınabilir bir EKG cihazıdır.
 • Kalp büyüklüğünüzü, yapısını ve hareketini gösteren görüntüler üretmek için ses dalgalarını kullanan ekokardiyografi

Doktorunuz, başka testlerle birlikte bir bölümü tetiklemeye çalışabilir ve aşağıdakileri içerebilir:

 • Stres testi, kalp aktivitesi izlenirken tipik olarak bir koşu bandında veya sabit bisiklette yapılır
 • Doktorunuzun aritminin kesin yerini görmesini sağlayan elektrofizyolojik test ve haritalama

Atriyal Taşikardi Tedavisi

Atriyal taşikardinin tedavisi, durumun şiddetine ve onu tetikleyen faktörlere bağlıdır. Doktorunuz atriyal taşikardiyi tetikleyebilecek temel koşulları yönetmenin yanı sıra, aşağıdakileri önerebilir veya deneyebilir:

 • Vagal manevraları. Nefesinizi tutarak ve süzerek, buzlu suda yüzünüzü dunking ederek ya da öksürmeyi içeren belirli manevraları kullanarak kalp atış hızınızı geçici olarak yavaşlatabilirsiniz.
 • İlaçlar. Doktorunuz kalp atış hızınızı kontrol etmek veya normal bir kalp ritmini geri yüklemek için damardan veya ağızdan ilaçlar önerebilir.
 • Kardiyovasküler. Aritminiz (düzensiz kalp atışları) vagal manevralara veya ilaçlara tepki vermezse ve bunu tetikleyen belirlenebilir, tedavi edilebilir bir durum yoksa – doktorunuz elektrikli kardiyoversiyon kullanabilir. Prosedürde göğsünüzdeki kürekler veya yamalar aracılığıyla kalbinize bir şok verilir. Akım kalbindeki elektriksel uyarıları etkiler ve normal bir ritmi geri yükleyebilir.
 • Kateter ablasyon. Bazı durumlarda, doktorunuz kateter ablasyon önerebilir. Bu işlem için doktorunuz bir veya daha fazla kateterle damarlarınızı kalbinize atar. Kateter uçlarındaki elektrotlar, kalp dokusunda küçük bir noktaya hasar vermek (ablatmak) için arı frekansına neden olan yol boyunca bir elektrik bloğu yaratmak için ısı, aşırı soğuk veya yüksek frekanslı enerji kullanabilir.
 • Kalp pili. Sık sık atriyal taşikardi atağı geçirirseniz ve diğer tüm tedavi seçenekleri başarısız olursa, doktorunuz, kalbinizi normal bir oranda atmaya teşvik eden elektriksel uyarıları yayınlamak için pacemaker adı verilen küçük bir cihazı implante etmeyi önerebilir. Atriyal taşikardisi olan kişiler için, bu prosedür tipik olarak AV düğümünün ablasyonu ile takip edilir.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir