At Kestanesi ve Yağının Faydaları Nelerdir Neye İyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ocak 23, 2018

At kestanesinin faydaları nelerdir?  Nasıl kullanılır? Neye iyi gelir? At kestanesi ağacı tohumu, kabuğu, çiçeği ve yaprakları ilaç yapmak için kullanılır. Önemli miktarda eskalin adı verilen bir zehir içerir ve çiğ yenirse ölüme neden olabilir. Bu nedenle işlenerek kullanılması en iyi seçenektir.

Beyaz çiçekli at kestanesi ile Kaliforniada yetişen türü veya Amerika at kestanesini karıştırmamaya özen gösterin. Bazı insanlar bu bitkilerin her birini aynı şekilde adlandırırlar. Fakat bu yazıda vereceğimiz bilgiler, beyaz çiçekli tür için geçerlidir.

At kestanesinin faydaları nelerdir?

At kestanesi ve yaprağı varis, hemoroid ve flebit adı verilen toplar damar iltihabı tedavisinde kullanılır. Ayrıca ihal, ateş ve prostat büyümesi için faudalıdır. İçeriğindeki aktif kimyasalların ayrılması ve konsantre hale getirilmesi için işlenir. Arıtma işlemi neticesinde ortaya çıkan “özüt”, kronik venöz yetmezlik olarak adlandırılan bir kan dolaşımı probleminin tedavisinde kullanılır.

At kestanesi yaprağı ekzama, menstrüel ağrı, yumuşak doku şişliği, kemik kırığı ve burkulmalar, öksürük, eklem iltihabı ve eklem ağrısı için kullanılır. Dallarının kabuğu sıtma ve dizanteri için faydalı bir içeriğe sahiptir. Bazı insanlar lupus adı verilen hastalık ve ciltteki açık yaralar için cilde at kestane dallarının kabuğunu uygularlar.

At kestanesi, kanı incelten bir madde içerir. Ayrıca, sıvının damarlardan ve kılcal damarlardan sızmasını zorlaştırır. Ek olarak idrar yoluyla sıvı kaybını hafif oranda artırarak su tutulmasını (ödem) önler. Cilde düzenli olarak uygulanırsa gözenekleri sıklaştırarak daha pürüzsüz ve gözeneksiz bir cilde sagip olmanıza yardımcı olur.

At kestanesi nasıl kullanılır?

At kestanesini şifa amacı ile kullanmak istiyorsanız krem, yağ ya da jel formunda piyasada satılan ürünlerden birini tercih edebilirsiniz. Tabiki her üründe olduğu gibi at kestanesinde de aldığınız ürünlerin doğal olmasına dikkat etmelisiniz.

  • Öksürüğünğz varsa gece yatmadan önce sırtınıza ve göğsünüze sürerseniz şikayetinizin sabah kalktığınızda hafiflediğini görebilirsiniz.
  • Burun tıkanıklığı ve tıkalı sinüsler için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun için at kestanesi jelini sıcak suya ekleyerek buharını nefesinizle içinize çekmeniz burnunuzu ve sinüslerinizi açar.
  • Ayağınızda şişme varsa at kestanesi yağı. karıştırdığınız ılık suda ayaklarınızı bekleterek bu derdinize derman bulabilirsiniz.
  • Varis şikayetiniz varsa o bölgeye her gün 2-3 defa masaj yaparak at kestanesi yağı uyguladığınızda bu şikayetinizin zaman içinde azaldığını farkedersiniz.
  • Göz altı morlukları için de her gün yatmadan önce göz altına kremini. sürmeniz kısa süre içinde sonuç almanızı sağlar.

At kestanesi yağının faydaları

At kestanesinin yan etkileri nelerdir?

At kestanesinin faydalarının yanı sıra bazı yan etkileri de bulunur. Bu nedenle öncelikle az miktarda kullanılmalı, bir anda yüksek miktarda teneffüs etmemeli, geniş cilt alanlarına uygulanmamalıdır. Beklenmeyen bir etki görürseniz derhal bir doktora başvurmanız çok önemlidir. Eğer at kestanesi kullanımı sonrası mide bulantısı, kusma, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, ciltte kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen, nefes alma problemleri gibi bir belirtiniz ortaya çıkarsa hemen acil tıbbi yardım isteyin.

Bir önceki yazımız olan Kakao Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

2 Yorumlar

  1. Çocuklar at kestanesi ile oynamayı seviyor. İşlenmemiş haliyle zehirli olması nedeniyle dikkatli olmak şart.

  2. At kestanesi yağı gerçekten de şifa kaynağı, dikkatli bir şekilde zaman zaman kullanmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir