Asya Diyeti

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Asya diyeti, İyi dengelenmiş bir diyet, sağlıklı bir yaşam biçiminin önemli bir parçasıdır. Dünya çapında tarım, iklim, belirli gıdaların çeşitliliği ve kültürel farklılıklar insanların yemek kültürünü de etkiler. Asya diyeti, kalp rahatsızlığı olanlar için, şeker hastalığı olanlar ve bazı kanserli hastalar için uygulanabilecek bir diyet olabilir. Asya diyeti, çoğu yetişkin tarafından ihtiyaç duyulan gerekli besin maddelerini içerir. Lif, vitaminler, mineraller ve antioksidanları yüksek olan Asya diyeti, doymuş yağ besinleri içermez. Birçok sağlık uzmanının, kalp rahatsızlığı ve kanser gibi birçok kronik hastalığa karşı koruduğuna inandığı bu kombinasyondur.

Asya diyeti et ve süt ürünlerini çok az barındırır.  Protein ve demir, fıstık, tohum ve bakliyattan elde edilir. Demir ayrıca koyu yapraklı yeşil sebzeler aracılığıyla sağlanmaktadır. Kalsiyum, soya ürünlerinden, fıstıklardan, tohumlardan ve yeşil yapraklı sebzelerden elde edilir. Asya diyetinin diyet ilkeleri, sağlıklı bir yetişkin için tasarlanmıştır. Çocuklar, hamile kadınlar veya belirli tıbbi koşulları olan kişiler gibi özel beslenme gereksinimi olan kişiler, uygun diyet gereksinimlerini belirlemek için doktora danışmalıdır.

Günlük olarak yapılması gerekenler

Günlük olarak tüketilen gıdalardan pirinç, pirinç ürünleri, erişte, ekmek, darı, mısır ve diğer tahıllar en çok tüketilir. Bu gıdaya patatesler ve tahıllar dahildir. Taze sebzeler, geleneksel Asya diyetinde de büyük miktarlarda tüketilir. Lahana, , soğan, koyu yapraklı sebzeler ve fasulye kullanılan sebze çeşididir. Meyve, mümkün olduğunca çok çeşitlidir. . Ana yemeklerde olduğu gibi tatlılar için de kullanılan pek çok meyve muz, mango, mandalina, karpuz, üzüm ve ananas bu programda tüketilmektedir.Fındık ve baklagiller, geleneksel Asya diyetindeki proteinin temel kaynaklarıdır. Aynı zamanda lif, vitaminler ve minerallerin kaynaklarıdır. Soya Asya diyetinde yaygın olarak kullanılan baklagillerdendir. Tofu ve soya sütü gibi birçok farklı formda bulunur.

Fıstık, tohum ve tofu genellikle çorbalar, salatalar, makarna yemekleri ve ana yemeklerde kullanılabilir. Doymamış yağlardaki bitkisel yağlar çoğunlukla pişirme amacıyla kullanılır. Bu pişirme sırasında tereyağı, margarin ve diğer doymuş yağları kullanmak yasaktır. Süt ve peynir gibi süt ürünleri, geleneksel Asya diyetlerinin çoğunda yaygın şekilde tüketilmemektedir. Günlük olarak kullanılıyorsa, düşük veya yağsız ürünleri seçin.Asya Diyetinde Balık ve kabuklu deniz hayvanları isteğe bağlı kullanılabilir.

 

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir