Astıma iyi Gelen Bitkiler

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Astıma iyi Gelen Bitkiler

Astıma iyi Gelen Bitkiler, Astım günümüzde sık rastlanılan rahatsızlıklardan biri olmakla birlikte tedavi edilmediğinde ölümcül olabilmekte. Ancak korkulacak durumlar eskilerde kaldı. Günümüzde astım birçok ilaç ve alternatif bitki ile tedavi edilebilmekte.

 

Astım hastalığı bronşların çeşitli sebeplerle doğuştan ya da sonradan daralması sonucu ortaya çıkan ve soluk alıp vermeyi zorlaştıran kronik bir hastalıktır. Başlıca belirtileri zor nefes alıp verme ve tıkanmadır. Bu tepkiler astım krizi olarak adlandırılır. Krizlerin başlıca tetikleyicileri kıl, tüy, duman, yumurta, polen gibi şeyler olmakla beraber türlü küçük zerrecik bir astım krizine sebep olabilmekte.

Astıma iyi Gelen Bitkiler
Astıma iyi Gelen Bitkiler görsel

Astım hastalığının tedavisi ömür boyu sürmekte ancak kesin bir çözüm sunulamamaktadır. Sadece krizlerin sıklığı azaltılabilmekte ya da şiddetleri azaltılabilmektedir. Astım hastaları kesinlikle sigara içmemeli, alkol kullanmamalı, fazla kilolu olmamalı ve üzülmemelidir.

Astım hastalığı sadece ilaç ile tedavi edilmez. Astıma İyi Gelen Bitkiler de bulunmaktadır. Astım için iyi gelen bitkilerin başında ise şunlar gelir: ‘ Adaçayı, biberiye, atkuyruğu, ekinezya, hünnap, ebegümeci, ısırgan otu, semizotu, adamotu… ‘ Bu bitkiler her manavda kolayca bulunabilir bitkilerdir.

 

Astım hastaları bu bitkilerden çeşitli çaylar ya da karışımlar ile faydalanabilirler. Örneğin 1 ya da 1,5 çay kaşığı biberiye 1 bardak su eşliğinde kaynatılıp içilirse astım krizlerinin sayısında önemli bir düşüş yaşanacak ve krizlerin şiddeti azalacaktır. Aynı şekilde biraz ekinezya çay gibi demlenip içildiği takdir de astım hastalığına iyi gelecektir.

 

Astım hastaları her gün bir adet taze nane yaprağı çiğnerse nefeslerinin açıldığını ve daha rahat olduklarını fark edecektirler.

Oğul otu melisa ve bal ile karıştırılıp yenirse astıma iyi gelir ve ciğerleri açar.  Bir adet siyah turpun içi çıkarılır ve üst kısmı kapak gibi kesilir. İçine kaliteli bal doldurulur ve bir bardağa oturtulur. En az bir gece dışarıda bekletilir.

 

Bekledikçe turpun kendi öz suyu ile birlikte bal yavaş yavaş bardağa akmaya başlayacaktır. Her gün 2-3 kaşık içmeniz yeterli olacaktır. Astıma ve öksürüğe iyi gelmektedir. Diyabet hastalarının kullanması pek tavsiye edilmez. Sarımsak, bal ve tereyağı sütle karıştırılır ve hazırlanan karışım yenir.

 

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir