Astigmatizma

Astigmatizma Nedir? Astigmat Nasıl Düzelir? Nasıl Görür?

SON GÜNCELLEME: Mayıs 17, 2019

Astigmatizma, muhtemelen en çok yanlış anlaşılan görme problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Astigmatizm de yakını veya uzağı görme kusru gibi, gözdeki bir kırma hatasından kaynaklanır. Bir göz hastalığı veya göz sağlığı problemi değildir. Sadece gözün ışığı nasıl odaklayıp yoğunlaştırdığıyla ilgili bir sorundur.

Astigmatizma kusuruna sahip bir gözde ışığn göz merceğinden geçerek kırılmasıyla birlikte retina üzerinde net bir görüntü odağı elde edilemez. Bunun yerine, retinanın önünde veya arkasında (veya her ikisinde) birden fazla ve farklı yerlerde odak noktaları oluşur.

Astigmatizma Belirtileri

Astigmatizma, genellikle görmenin bulanıklaşmasına veya belli aralıklarla herhangi bir mesafede bozulmasına neden olur. Düzeltilmemiş astigmatizma belirtileri, özellikle okuma veya diğer uzun süreli görsel görevlerden sonra göz yorgunluğu ve baş ağrısı şekilde kendini gösterir. Şaşılık yani gözlerde kayma çok yaygın olarak görülen bir belirtidir. Özellikle uzun süren kitap okumalarından sonra gözlerde kayma sık olarak görülür.

Astigmatizmin Sebebi Nedir?

Astigmatizma, genellikle düzensiz şekilli korneadan kaynaklanır. Korneadaki simetrik yuvarlak şekil yerine bir veya daha fazla aksda (meridyende)  daha fazla eğrilik vardır. Astigmatizme sahip gözün en dik ve en düz meridyenlerine birincil meridyenler denir. Bazı durumlarda ise, astigmatizm gözün içindeki lensin şeklinden kaynaklanır. Lensin yani göz mercepinin şeklindeki bozukluktan kaynaklanan forma, daha sık görülen kornea astigmatizminden ayırmak için lentiküler astigmatizma adı verilir.

Astigmatizma Türleri

Astigmatizm üç temel alt başlıkta ele alınır:

1)Miyop astigmatizm. Korneanın tam olarak yuvarlak olmadığı, yumurta şekline benzer bir yapıda olduğunda görülen ve belli bir uzaklıkta olan nesnelerin net görülememsi ile karakterize astigmatizm türüdür. Genellikle doğuştan olan bir durumdur. 

2)Hiperop astigmatism. Yakındaki nesnelerin net görülememesi ile karakterize astigmat türüdür. 

3)Karışık astigmatizm. Bu türde hem yakın hem de uzağı net görme ile ilgili problem vardır. 

Astigmatizm, ayrıca düzenli veya düzensiz olarak sınıflandırılır. Düzenli astigmatizmde, birincil meridyenler 90 derece aralıklıdır (birbirine dik). Düzensiz astigmatizmde, birincil meridyenler dik değildir. Çoğu astigmatizm, gözün ön yüzeyine futbol şeklini veren düzenli korneal astigmattır. Düzensiz astigmatizm, belirli göz cerrahisi tiplerinden veya korneanın kademeli olarak inceltilmesine neden olan bir hastalık olan keratokons gibi korneada yara izine sebep olan bir göz hasarından kaynaklanabilir.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir