aşırı gaz neden olur

Aşırı Gaz Nedenleri

SON GÜNCELLEME: Şubat 27, 2018

Aşırı gaz herkesi rahatsız eder. Bebeklerde ağlamaya neden olan aşırı gaz yetişkinleri de etkiler. Muhtemelen bağırsaklarınızdaki bakteriler, vücudunuzun sindiremediği yiyeceklerle birlikte mücadele ederken reaksiyonlar sonucunda ortaya çıkan gaz birikiyor ve sizde şişkinlik meydana getiriyor. Mide krampları da buna dahil edilebilir.  Aşırı gazın nedenleri ve diğer katkıda bulunan faktörler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bu makalemizi okumaya devam edin. Bilindiği gibi Gastrointestinalkanalımız  500-600 farklı bakteri türü barındırır. Flatus terimi, sindirim sürecinin ve aerofajinin bir yan ürünü olarak oluşan bir gaz karışımı anlamına gelir. Flatus esasen azot, karbon dioksit, oksijen, hidrojen ve metandan oluşur.

Sindirim süreci çiğneme ile başlar, bunu midede gastrik sıvıların hareketi izler. Bu kısmen sindirilmiş besinler daha sonra safra ve pankreatik suların yanı sıra bağırsak enzimlerinin kombine etkisiyle parçalanır ve ince bağırsağa geçer. Besin emilimi oluşur ve kalan sindirilmiş besinler kalın bağırsağa geçer.  Sağlıksız işlenmiş besinler Gerekli enzimden yoksun olduğu için vücudumuz tarafından sindirilemeyen şekerler veya karbonhidratlardan oluşur. Sindirilmemiş bu yiyecek, kolondaki bakteriler tarafından fermente edilir. Bu fermantasyon işleminin yan ürünleri gazlar, yani karbon dioksit, hidrojen ve metan gazları olarak ortaya çıkarlar. Karbon dioksit ayrıca gıdanın mide asitleriyle etkileşimi nedeniyle oluşur. Geri kalan iki bileşen, azot ve oksijen kaynağı, yutulan havadan gelir. Kandan lümene dağılan gazlar da bir azot kaynağıdır.

Aşırı gaz oluşumu esasen yanlış beslenme, kötü beslenme alışkanlıkları, yemek yeme sırasında konuşma veya çok hızlı yeme nedeniyle oluşur. Aynı zamanda bazı ilaçların yan etkileri olabilir veya gastrointestinal problemlerden dolayı olabilir. Doğru sebebi saptamak rahatsızlık ve acıyı etkili bir şekilde ele almanıza yardımcı olabilir. Farklı nedenler aşağıda açıklanmıştır.

Aerophagia Nedir

Aerophagia  aşırı hava yutma anlamına gelmektedir. Bilincimiz olmadan, Her bir yutkunmada yaklaşık 2-3 ml hava midemize girer. Bu, midede ve bağırsaklarda gaz oluşumuna neden olur. Bu gazın çoğu esnetme yoluyla salınır, oysa az miktarda bağırsaklara dolaşır. Aerofajiye yol açan birkaç ortak aktivite ve koşullar şunlardır:

Çok hızlı yemek ya da içmek gaz yapar. Bazı insanlar aceleci davranır ve çok hızlı yerler. Oysa yemeklerin yavaş yavaş yenmesi gerekir.  Gazlı içeceklerin aşırı miktarda alınması aerophagiainsidansını daha da arttırır.Tükürük ve havanın aşırı yutulması anksiyete, zihinsel travma ve depresyona bağlı da olabilir.Sigara, sakız ve şekerlemeler sıklıkla aynı zamanda hipersalivasyona ve dolayısıyla da aerofajiye neden olur.

Burun tıkanıklığı, horlama ve ağır egzersiz ağız solunumuna neden olur ve bu da yutulan havanın miktarını arttırır.Lif açısından zengin gıdalar ve nişasta ve şeker oranı yüksek besinlerin sindirimi zordur ve bunlar kolonda birikirler. Bu karbonhidratların kolonik bakteriler tarafından fermantasyonu, gaz üretiminde artışa neden olur. Kısmen sindirebilir karbonhidratlara topluca düşük sindirilebilir karbonhidratlar (LDC) adı verilir.

Gaz Yapan Besinler

Nişasta: Patates, mısır, makarna ve buğday gaz yapar

Lifli Besinler: Yulaf kepeği, fasulye, bezelye, buğday kepeği ve çoğu meyve gaz yapar.

Sorbitol: Elma, şeftali,  armut; Yapay olarak şekerlendirilmiş diyet yemekleri ve şekersiz şekerler de gaz yapar.

Rafinoz: Fasulye, lahana, Brüksel lahanası, brokoli, kuşkonmaz ve kepekli tahıllar (az miktarda) tüketilirse gaz oluşur.

Fruktoz: Soğan, enginar, armut ve buğday; Yapay olarak şekerlendirilmiş içecekler ve meyve suları gaz yaparlar..

Laktoz intoleransı: Laktoz intoleransı olan insanlar gaz, şişkinlik, ishal, mide bulantısı ve kramp gibi belirtilerle karşılaşabilirler. Laktoz süt ve süt ürünlerinin yanı sıra ekmek ve salata sosları gibi işlenmiş gıda ürünlerinde bol miktarda bulunan bir şekerdir. Bu disakkarid şekeri enzim laktaz tarafından parçalanır.

 

GlutenBağışıklığı : Gluteni sindirmede kalıtsal bir yetersizlik ile karakterize olup, sonuçta karın krampları, şişkinlik ve gaza neden olur. Gluten, buğday, çavdar, Ve arpa gaza neden olur. Sindirilmeyen gluten bağırsak epiteline zarar verir, dolayısıyla gaz birikimine neden olan artmış bakteri fermantasyonu ile sonuçlanır.

 

İrritabl Bağırsak Sendromu : Bu en sık rastlanan bağırsak bozukluğudur, Karın krampları ve ağrı, gaz, şişkinlik ve diyare ve kabızlık alternatifleri ile karakterizedir. Kesin neden bilinmemekle birlikte bağırsak enfeksiyonları, SIBO ve stres ve zihinsel huzursuzluk ile ilişkilendirilmiştir.

 

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı : İnflamatuar bağırsak hastalığı, gastrointestinal sistemin kronik iltihaplanmasına veya onun bir kısmına neden olan rahatsızlıkları içerir ve dolayısıyla artmış gaz ve şişliğe neden olur. IBD altındaki iki ana bozukluk Crohn hastalığı ve ülseratif kolittir.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir