Armutun Faydaları
Armutun Faydaları

Armutun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Armutun Faydaları
Armutun Faydaları

Armutun faydaları içerisinde pek çok şifa bulunmaktadır. Armutun pek çok çeşidi bulunmaktadır. Deveci armutundan, japon armutuna kadar uzanan yelpazede sayısız armut bulunmaktadık. Elmadan daha ince kabuklu olan armutun yenmesi daha kolaydır. Ülkemizde bol miktarda yetişen armutu elbette sırf ayılar sevmiyor J, çok geniş kitlelerden armut seven insanlar mevcut.

Pek çok insan hatalı bir biçimde armutu kabuğundan ayırmaktadır. Halbuki, armutun kabuğu en az etli kısmı kadar faydalıdır. Hatta uzmanlar daha faydalı olduğunu belitmişlerdir.

Armut antioksidan bir maddedir. Bu özelliğinin yanında iltihap engelleyici özelliğe de sahiptir. Armut içerisinde bolca lif bulunur. Bu liflerin önemli bir kısmı kabuğundadır. Kabuğundaki lifler sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Armutun hem kabuğu hem de etli kısmı sağlıklıdır. Sadece bir kısmına itibar etmek yanlış olur.

 

Armutun Faydaları Nelerdir?

Armut ülkemizde kolayca bulunmakla birlikte fiyatı da oldukça makul bir meyvedir. Ulaşılması bu kadar kolay olan meyvenin sağlığa pek çok faydası bulunmaktadır. Şimdi armutun faydaları nelerdir merak edenler için listemizi sunalım.

Armut sindirimi kolaylaştırır. Armut lifli bir gıda olduğundan sindirimi kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır. Armut kabızlığa iyi gelir ve kabızlık sonucu oluşan hemoroid gibi rahatsızlıkları da iyileştirebilir. Armutta bulunan lifin özelliği vitamin ve minerallerin emilme oranını artırmaktadır.

Armut Bağışıklık sistemini güçlendirir. Armutta bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir. Güçlenmiş bağışıklık sistemi hastalıklara karşı vücudun korunmasını sağlar. Ayriyeten C vitamini kanser yapıcı olan serbest radikallerin çoğalmasını engeller. Bu durum kansere karşı koruma sağlarken kalp sağlığını da korur.

Armut K vitamini içerir. Armutta önemli oranda K vitamini vardır. K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. K vitamini ayrıca vücuttaki proteinleri harekete geçirmektedir.

Armut Kalbi Korur: Armut içerisinde lif ve aktioksidan maddeler bulunduğunu belirtmiştik. Bu maddeler kalbe koruma etkisi sunar. Kandaki toksik maddeleri dışarı atarak damarları korur. Damar sağlığı direkt olarak kalp sağlığını etkilediğinden kalp krizi riskini düşürmektedir.

Armut Tip 2 Diyabet riskini Azaltır. Araştırmalara bağlı olarak insülin hassasiyetini geliştirdiği saptanmıştır. Armut yiyerek şeker hastası olma ihtimalini düşürebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir