Antidepresan Yan EtkileriAdından da anlaşılacağı üzere antidepresanlar, depresyon, anksiyete bozukluğu, majör depresif bozukluk, obsesifkompulsif bozukluk ve sosyal anksiyete bozukluğu gibi birkaç bozukluğun tedavisinde kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Piyasa kilo kaybı için sayısız antidepresanlarla doludur. Kaygı ve depresyonun hafifletilmesi ve aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olabilecek bu tür ilaçlar seçiminde dikkatli olmak gerekir.

Hangisini Seçmelisiniz?

Bupropion tipik antidepresan  bazı insanlarda kilo kaybını hafif ve orta derecede sağlamaktadır.  Bazı çalışmalar bu ilacı tüketen insanların yaklaşık bir yılda 4 kg kaybettiğini gösteriyor. Kilo kaybı için Adderall içerikli ilacın da kullanıldığı biliniyor. Ancak bu ilaç dikkat eksikliği bozukluğu (ADD) için reçete edilmektedir. Çocuklarda dikkat eksikliği bozukluğu yaygın bir tıbbi problemdir. Biyolojik, beyin ile ilgili bir durumdur. Bu ilacın kullanıcıyı bağımlı hale getirmesi gibi yan etkileri vardır.

Vücudun metabolizma hızını artıracak antidepresanlar da kilo vermeye yardımcı olur. Bu doğrudan vücuttaki tiroid beziyle ilgilidir. Bu bez kilo kaybetmekten ve kilo almaktan sorumludur. Tiroid bezi hormonlarınormalden daha hızlı salgılarsa, Metabolizmayı artıracak ve böylece daha fazla kalori yakacaktır. Pramipeksol ve selegilin, prolaktin adı verilen bir hormonu düşüren dopaminerjikantidepresanlardır. Prolaktin azaldığında tiroid bezlerinin işleyişi artar. Bu sonuçta vücudun metabolik hızını artırır ve kişi her zamankinden daha fazla yediğinde bile kilo almaz.

Antidepresanlar ve Yan Etkileri

Her ilaç yan etkiye sahiptir antidepresanlar da bazı negatif reaksiyonlara sahiptir. İnsanın gösterebileceği yaygın yan etkiler arasında uyku hali, ağız kuruluğu, kabızlık, mide bulantısı ve cinsel sağlık sorunları olabilir. Bu ilaçların fazla dozda verildiği kişiler kalp krizi riski altındadır. Ayrıca antidepresanların çoğunun kilo almaya neden olabileceği de unutulmamalıdır. Bazıları kilo aldırırken bazıları da içerdikleri maddeye göre tiroid hormonunu daha fazla çalıştırarak metabolizmayı tetikler ve hızlı çalışan metabolizma sayesinde kilo verilir. Yine de hiç bir antidepresan ilacın psikiyatr izni olmadan kullanılmaması gerekir.

 

İlginizi Çekebilir

Yutma Zorluğu

Tıp alemindedisfaji olarak adlandırılan yutma zorluğu kimi zaman başka bir hastalığın uzantısı olarak görüldüğü gibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir