antidepresan yan etkileri

Antidepresan Yan Etkileri

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Adından da anlaşılacağı üzere antidepresanlar, depresyon, anksiyete bozukluğu, majör depresif bozukluk, obsesifkompulsif bozukluk ve sosyal anksiyete bozukluğu gibi birkaç bozukluğun tedavisinde kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Piyasa kilo kaybınakneden olan sayısız antidepresanlarla doludur. Kaygı ve depresyonun hafifletilmesi ve aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olabilecek bu tür ilaçlar seçiminde dikkatli olmak gerekir.

Hangisini Seçmelisiniz?

Kilo kaybı etkisi olan tipik bazı antidepresanlar  bazı insanlarda  hafif ve orta derecede kilo kaybına neden olmaktadır. Bazı çalışmalar bu antidepresan ilaçlardan bir grubun insanlarda yaklaşık bir yılda 4 kg kaybettirdiğini gösteriyor. Depresyon ve dikkat eksikliği bozukluğu (ADD) için reçete edilen antidepresan ilaçlar da var. Çocuklarda dikkat eksikliği bozukluğu yaygın bir tıbbi problemdir. Biyolojik, beyin ile ilgili bir durumdur. Kullanıcıyı bağımlı hale getirmesi gibi yan etkileri olması nedeniyle doktor kontrolünde kullanılması şarttır.

Vücudun metabolizma hızını artıracak antidepresanlar da kilo vermeye yardımcı olur. Bu doğrudan vücuttaki tiroid beziyle ilgilidir. Bu bez kilo kaybetmekten ve kilo almaktan sorumludur. Tiroid bezi hormonlarınormalden daha hızlı salgılarsa, Metabolizmayı artıracak ve böylece daha fazla kalori yakacaktır. Bu ilaçlar, prolaktin adı verilen bir hormonu düşüren dopaminerjik antidepresanlardır. Prolaktin azaldığında tiroid bezlerinin işleyişi artar. Bu sonuçta vücudun metabolik hızını artırır ve kişi her zamankinden daha fazla yediğinde bile kilo almaz.

Antidepresanlar ve Yan Etkileri

Her ilaç yan etkiye sahiptir antidepresanlar da bazı negatif reaksiyonlara sahiptir. İnsanın gösterebileceği yaygın yan etkiler arasında;

  • uyku hali,
  • ağız kuruluğu,
  • kabızlık,
  • mide bulantısı ve cinsel sağlık sorunları olabilir.

Bu ilaçların fazla dozda verildiği kişiler kalp krizi riski altındadır. Ayrıca antidepresanların çoğunun kilo almaya neden olabileceği de unutulmamalıdır. Bazıları kilo aldırırken bazıları da içerdikleri maddeye göre tiroid hormonunu daha fazla çalıştırarak metabolizmayı tetikler ve hızlı çalışan metabolizma sayesinde kilo verilir. Hiçbir antidepresan ilacın psikiyatri uzmanının onayı olmadan kullanılmaması gerekir.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir