Antiaging nedir? Genç Kalmanın ve Genç Yaşamanın Formülü

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Antiaging nedir?

Antiaging, Günümüzün son modası, son akımı diyebilirim. Yani genç kalma ve gençliği uzun süre yaşama çabasıdır.

İnsanoğlu, hırs dolu dünyada makam, mevki, para, başarı peşinde koşa koşa bir de baktı ki, gençliği ya gitmiş ya da gitmek üzere. Bu yüzden daha çok sağlığını, gençliğini düşünen, korumaya çalışan sınıf gelişti diyebilirim.

Antiaging İçin Neler Yapılmalı ?

İlk yapılması gereken çok güçlü bir karar vermektir. Çünkü antiaging ömür boyu devam edecek süreçtir, önümüze bir takım engeller çıktığında mücadele gücün çok yüksek olmalıdır. Ana sınıflarına ayırırsak:
a. Sağlıklı beslenme
b. Sağlıklı düşünce tarzı (stres kontrollü yaşantı)
c. Spor
d. Obezite (şişmanlık ile mücadele)
e. Düzenli sağlık kontrolü (check-up).

Antiaging Beslenmesi Ne Demektir?

Temel prensip, tabi besinlerin tüketilip, yapay besinlerden uzak durulmasıdır. Otuz yaş ve üzerinde meyve ve sebze ağırlıklı tüketim esastır. Kırmızı et tüketimi abartılmamalıdır. Haftada 2 günden fazla tüketilmemelidir. Etler, sebzeler, patates yağda kızartılmış şekilde pişirilmemelidir. Mangal eti de tercih edilmemelidir. Her iki durumda kanserojen maddeler fazla miktarda oluşmaktadır. Doymadan sofradan kalkma, tıpkı arabamızı tam yüklemeden kullanmak gibidir. Yani full yük kapasiteyle araç kullanmak araç ömrünü kısaltma gibi, full yemekle mideyi doldurmak insan ömrünü azaltmaktadır.

Akşam yemekleri, Türk kültüründe abartılmaktadır. Alışılması gereken kural zeytinyağlı, salata, yoğurt ile akşam yemeğini sıhhatli şekilde dengelemektir. Mümkün olduğu kadar akşam yemeği erken yapılmalıdır. Meyve yeme alışkanlığı da yemek sonrası tok karnına değil, yemeklerden en az yarım saat önce veya 2 saat sonra olmalıdır. Kuru meyve ve kuruyemiş belli ilimitlerde kesinlikle alınmalıdır. İçerdiği yüksek çinko, demir, e vitamini nedeniyle vücut direncini yükseltir.

Hangi Besinler Tüketilmemelidir?

Özellikle yapay besinlerin hiç birisi zorda kalmadıkça tüketilmemelidir. Fast food ürünlerinden uzak durulmalıdır. Beyaz ekmek, patates, makarna aynı özellikleri taşır, limitleri aşmak kesinlikle kilo yapar. Çikolata, gofret, tatlılar, şekerler, gazoz, kola, yapay meyve suları, cipsler, bisküviler kanserojen maddeler içermekte olup, dikkat edilmelidir.

Sağlıklı Düşünce Tarzının Antiagingle İlişkisi Var Mıdır?

İnsanın başına ne gelirse aklından gelir. Atasözü aslında işin özetidir. Akıl bardağın dolu olan kısmına odaklanıp mutluluğu yakalamaktır. Yani olan nimetlerimizi her zaman görmeye çalışıp, bizim gibi olamayanları düşünüp huzurlu hayatı yaşamalıyız. Stres kontrolü bu sayede rahatlıkla başarılabilir. Bunu başaran insanda depresyon, panik atak kökünden hallolur. Böylece beyin pozitif enerji üreterek, endorfin (mutluluk hormonu) serotonin salgısı artar. Vücudun savunma sistemi ve hücre çalışması mükemmel sonuca ulaşır. Böylece vücut dinç, diri, genç kalır ve ömrü uzar.

Spor Antiaging İçin Şart Mı?

Kesinlikle şart. Mümkünse haftanın her günü en az yarım saat ritimli yürüyüş mükemmel bir spordur.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir