Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri, Anne sütü, bebekler için çok önemlidir. Anne sütü ile beslenen çocuklar, pek çok hastalığın karşısında daha dirençli olurlar. Bebekliklerini çok daha kolay ve sağlıklı geçirdikleri gibi, ileri ki yaşlarda kansere yakalanma riskleri de azalır. Ayrıca emziren annenin de, kansere yakalanma riski de azalmış olur. Sizde, hem kendiniz hem de bebeğiniz için emzirmeye ara vermemelisiniz. Bu yüzden, Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri

ilk olarak dikkat edilmesi gereken sıvı alımıdır. Eğer anne, yeteri kadar sıvı almazsa, süt üretimi azalır. Sıvı almanın aşırısı da zararlıdır. Günde üç litre sıvı tüketen bir annenin, süt miktarında sorun yaşanmaz. Su tüketiminin yanı sıra, ayran, bitki çayı ve komposto içilebilir. Bunlar, hem sıvı ihtiyacını karşılayacak, hem de sütünüzü daha zengin bir hale getirecektir.

Hamileyken kilo aldınız ve fazla kilolarınızdan şikayet ediyorsunuz. Bunun için, bilinçsiz diyetlere başlamak, süt üretiminizi oldukça azaltacaktır. Aynı zamanda, sütünüzdeki besin değerini de kaybettirir. Size tavsiyemiz, bebek ek gıdalara başlayana kadar diyete başlamamanız. Emzirmek ve bebeğin peşinde koşturmak, size kilo kaybettirecektir. Forma girmeye, bebek ek gıdalara başladıktan sonra başlayın. Bu süreçte, yine bir uzman tarafından verilen diyet listesini uygulayın.
Bu süreçte, karbonhidrat alımını azaltmayın.

Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri 
Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri

Siz ekmek, pilav, makarna gibi gıdaları, şekerli meyveleri tüketmelisiniz. Bunda aşırıya kaçmanıza gerek yok. Herkesin tükettiği kadar, karbonhidrat tüketmeniz gerektiğini unutmayın. Rezene çayının, anne sütünü arttırdığını biliyor muydunuz? Rezene çayının rahatlatıcı etkisini biliriz. Bebeklerde de kullanırız. Ama bunun dışında, anne sütü üretiminde de faydalı oluyor. Fakat aşırıya kaçmayın. Günde bir bardaktan fazla tüketmeyin.

Bu sefer, sütünüzün besin değerini öldürecektir. Rezene kadar etkili bir diğer bitki, fesleğendir. Salatalarınıza bir miktar fesleğen koyarak, hem tadını güzelleştirip, hem de sütü zenginleştirebilirsiniz. Bol bol sebze tüketin. Masanızdan yeşilliği eksik etmeyin. Yeşillik tüketmenin, hiçbir zararı yoktur. Yeşil sebzelerin yanı sıra, havuç ve kabak gibi şekerli sebzelere de yer açın. Bunlar da, sütünüzün artmasını sağlar.
Sebzeye gereken önemi gösterirken, protein almayı da ihmal etmeyin. Et, tavuk ve balık tüketin. Süt ve süt ürünlerini, her gün kullanın.

Dünyada yaşadığımız en güçlü ve en mükemmel duygulardan biri olan anneliğin ilk evresi bebeğimizi emzirmekle başlar. Büyük acılarla doğurduğumuz bebeğimizin ilk ağlama sesini duyduğumuzda yaşadığımız mutluluktan sonra sıra emzirme aşamasındadır. Bebeğimiz bize verildiğinde biz kendisini izlemeye başlarız, sağlıklı bir şekilde doğmuş olmasına sevinirken, o bir arayış içerisindedir. Yaşadığı uzun yolculuk sırasında oldukça acıkmıştır ve hemen meme aramaya başlar. Memeyi tuttuktan sonra ise bizde bir korku başlar. Ya sütüm yetersiz gelirse ya aç kalırsa diye. Haksız da değiliz, çocuğumuzu en uzun süre en sağlıklı şekilde beslemenin tek yolunun anne sütü olduğunu artık hepimiz çok iyi biliyoruz.

 

Anne Sütünü Arttırıcı Besinler

  • Günde en az iki litre su tüketmek
  • Çorba, az şekerli limonata, komposto tüketmek
  • Kalsiyum ve protein açısından zengin besinler(kuru baklagiller, yumurta, peynir, süt, yoğurt)
  • Karbonhidrat içeren makarna, ekmek ve özellikle bulgur pilavı
  • Bol sebze ve meyve tüketmek

 

Yapılan en büyük yanlış ise gereğinden fazla yemek, durmadan pekmez, şekerli su tüketmek gibi beslenme şekilleridir. Bunlar şekerli olduğu için sütü arttırır ancak gereğinden fazla kilo almamıza neden olur, oysa sadece su içmekte bu besinlerle aynı oranda sütümüzü arttırmaya yarar.

 

Anne Sütünü Arttırıcı Çay Tarifi

Malzemeler;

  • 2 tatlı kaşığı ısırgan yaprağı
  • 1 tatlı kaşığı kimyon
  • 1 tatlı kaşığı rezene
  • 1 tatlı kaşığı anason

 

Yapılışı;

Malzemeler kısmında saydığımız bitkilerimizi karıştırıp bir demlikte kaynatalım ve süzelim sabah, öğle, akşam günde üç öğün çayımızdan birer bardak içelim.

Sütümüzü oldukça arttırdığını göreceğiz ancak karışımda bulunan bitkilerden herhangi birine alerjiniz olması durumunda veya benzeri herhangi bir rahatsızlığınız varsa içtiğinizde olumsuz bir etkiyle karşılaşmanız halinde karışımı derhal bırakmalısınız.

 

Anne sütünün bebeğe faydalarını bugün bilmeyen kalmamıştır. Bebeğin 4-6. ayına kadar ihtiyacı olan tüm besin ve vitaminler ek gıda gerekmeksizin anne sütünde mevcuttur. Sadece D ve K Vitaminleri anne sütünde olmadığından, bebeğe ek olarak verilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilir. Sağlıklı gelişimi için, doğumdan sonra ilk yarım saat içinde bebek emzirilmelidir. Ağız sütü denilen bu ilk emzirme işlemi aşılama özelliği taşır. Bebeğin beslenmesi için annenin ürettiği sütün enerjisi ve besin öğeleri, annenin yediği besinlerden ve kendi vücudundaki depolardan sağlanmaktadır. Bu yüzden kaliteli süt için hamileyken ve emzirirken, besinlerin seçimine dikkat edilmelidir.

Sütünüz emzirdikçe artar

Yeni doğan bebeğinizin mide kapasitesi çok küçük olduğundan ilk haftalarda 1-2 saatte bir emzirilmelidir. Çene kasları zayıf olduğundan yeterli miktarda süt ememeyecek ve sık sık acıkacaktır. Bu yüzden bebek her istediğinde emzirilmeli böylece memeler düzenli olarak boşalacak ve süt artacaktır.

Hangi gıdaları daha fazla tüketmelisiniz?

Anne sütüne tüketilen ürünlerin yüzde 1’i geçer. Günlük protein ihtiyacının karşılanması için her gün mutlaka 1 yumurta, bir porsiyon etli sebze yemeği ve kuru baklagillerden, mevsimsel meyve ve sebzelerden ve enerji vermesi için bol miktarda ekmek, patates ve pirinç gibi nişastalı yiyeceklerden tüketmelisiniz. Uzmanlar özellikle haftada iki gün balık yenmesini de öneriyorlar.

Günde 3 litre su için

Emzirmen annenin günde 3 litre su tüketmesi gerekir. Günde en az 3 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketmelisiniz. Boza gibi malt içeren içecekler sütü artırır. Taze meyve suyu da içindeki şekerle size enerji verir. Bitki çaylarının da sütü artırıcı etkisi olduğu anneler tarafından tecrübe edilmektedir. Keçisedefi, çemen otu, rezene, mine ve amber çiçeği gibi bitki çaylar sütün artmasında etkilidir.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir