Anksiyete Bozukluğu Nedir

SON GÜNCELLEME: Ekim 22, 2017

Anksiyete Bozukluğu Nedir

Anksiyete Bozukluğu Nedir, Bugün sizlere çağımızın hastalıklarından biri olan anksiyete bozukluğundan bahsedeceğim. Anskiyete bozukluğu ya da diğer adıyla kaygı bozukluğu psikolojik bir hastalıktır. Fakat ülkemizin büyük bir nüfusu psikolojik hastalıkları ve tedaviyi reddettiğinden bu hastalığı duymamış olmanız normaldir. Günümüz şartlarında ki sağlıksız yaşam koşulları, maddi problemler, ailevi sorunlar gibi birçok problemle savaşmak mümkün değildir. Bu sebepten ötürü psikolojimizin bozulması da normaldir. Psikolojik rahatsızlıklardan utanmamalı, sağlıklı bir birey olabilmek için kesinlikle bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Anksiyete Bozukluğu Nedir
Anksiyete Bozukluğu Nedir görsel

Anskiyete yani kaygı bozukluğu da kişinin fazla kaygı ve korkularıyla günlük yaşamını olumsuz etkiler. Elbette hepimiz bir şeyler için kaygılanmaktayız. Her kaygı anksiyete bozukluğu yaşadığımız anlama gelmez. Eğer korku ve kaygılarınız bütün gün aklınızdan çıkmıyorsa, uykunuzu kaçırıyorsa, dikkat dağınıklığı yapıyorsa, vücutta ağrı ve yorgunluk hissi veriyorsa anksiyete bozukluğunuz olabilir. Bu durumda endişelenmenize gerek yok, bir psikiyatr uzmanına giderek sorunlarınızı giderebilirsiniz.

Anksiyete hastalığının tedavisi mümkündür. Tedavi yöntemi olarak psikoterapi ve antidepresan ve anksiyolitik özellikteki ilaçlar kullanılır. Tedavi süresi biraz uzun olabilir, ilaçların fazla yan etkisi ve bağımlılık yapma durumu olmadığından rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kendinizi iyi hissedip doktorunuza danışmadan asla ilaçları bırakmayınız. Bu durumlarda daha fazla kaygı duyabilirsiniz. Önerilen tedavi süresi en az 1 yıldır. Kaygı bozukluğu kadınlarda erkeklerden daha fazla görülmektedir. Özellikle ergenlik yıllarından sonra daha sık görülen bu hastalığın ülkemizde ki görülme oranı %7-8 arasındadır. Anskiyete bozukluğunun birden fazla çeşidi vardır. Kesin tanı ve tedavi yöntemleri için bir uzmana danışmanızı öneriyorum. Umarım bu makale işinize yaramıştır. Geçmiş olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir