Doktorun Cevabı
Ani Boyun Tutulması Belirtileri ve Tedavisi
Sosyal Medyada Paylaş
2 Ağustos 2018
Doktor

Ani Boyun Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Ani boyun tutulması ne yazık ki neredeyse tüm insanların hayatı içerisinde en az bir kere yaşadığı bir durumdur. Boyun tutulması, boyun bölgesinde bulunan kasların ve ligamentlerin aşırı gerilmesi nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Ani boyun tutulması özellikle başımızı belli bir yönde uzun süre sabit bir şekilde tutmaktan dolayı ortaya çıkar. Özellikle masa başı iş yapanlar, bilgisayarda çok vakit geçirenler, örgü gibi el işleri ile uğraşan kişilerde sıklıkla rastlanır.
Ani boyun tutulması aynı zamanda kişinin ani baş ve boyun hareketlerine bağlı olarak da gelişebilir. Boyun kasları üzerinde yaşanan ani kasılma, gerilme ve sıkışma durumları kasları zedeler. Boyun kaslarında ani hareketler, boyun bölgesine alınan darbeler ve travmalar, kasların ters kasılacağı şekilde uyumak boyun tutulması nedenleridir. Ani boyun tutulması özellikle ani boyun hareketine bağlı kas zedelenmelerine bağlı. Bu kas zedelenmeleri sonucunda kronik boyun ağrıları yaygın olarak gözlenebilir. Üstelik kas ağrısı sadece boyunla sınırlı kalmayarak baş, omuz, sırt ve kollarda hissedilir. Ayrıca baş dönmesi, mide bulantısı ve kulak çınlaması gibi belirtilerde ortaya çıkabilir. Bu belirtiler ani boyun tutulması belirtileri arasında yer alır.

Ani Boyun Tutulması Belirtileri

  • Boyun bölgesinde yaşanan kronik ağrı
  • Boyun bölgesinde şişlik
  • Boyun bölgesinde kızarıklık
  • Kulak altında ve ensede bulunan kaslarda sertleşme
  • Boyun bölgesinde morarma
  • Boyun ağrısını takip eden baş ağrısı
  • Boyun ağrısını takip eden baş dönmesi
  • Boyun ağrısını takip eden mide bulantısı
  • Boyun ağrısını takip eden kulak çınlaması
  • Omuz, sırt ve kolda ağrılar

Ani Boyun Tutulması Tedavisi

Ani boyun tutulması rahatsızlığı her yaştan, her ırktan ve her insanda görülen bir rahatsızlık olduğundan dolayı çok eski zamanlardan beri boyun tutulması için çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmıştır. Ani boyun tutulması olan kişinin ilk olarak yapacağı kendi kendini tedavi etmeye çalışmasıdır. Boyun bölgesinde tutulduğu hissedilen nokta sıcak bez yardımı ile sarılabilir. Sıcak ve soğuk kompres yapılması boyun bölgesinde kasılı kalan kasların gevşemesini sağlar. Sıcak ve soğuk kompres boyun tutulması adına sürekli olarak olumlu sonuç veren bir uygulamadır.

Ayrıca boyunda tutulan bölgeye kas gevşetici ilaçlar ve merhemler sürülebilir. Bu kas gevşeticiler ile beraber uygulanacak yavaş bir masaj ise ilaçların kas gevşetici etkisini kesinlikle kat ve kat arttıracaktır. Eğer kas gevşeticiler ve sıcak uygulamalar boyun tutulması konusunda yardımcı olmadıysa ve boyun tutulması ağrısı geçmediyse vakit kaybetmeden bir doktora görünmekte fayda var. Çünkü boyun bölgesinde yaşanan bu tutulmanın nedeni boyun fıtığı veya boyun düzleşmesi gibi rahatsızlıklar olabilir. Eğer ani boyun tutulması nedeni bu tür bir rahatsızlık ise en kısa zamanda hastalığın ciddiyetine bağlı olarak ilaç tedavisi, fizik tedavi, bitkisel tedavi ve duruma göre ameliyat uygulanmalıdır. Ani boyun tutulmasının önüne geçmek için her gün düzenli olarak baş ve boyun egzersizleri yapılmaya dikkat edilmeli. Kitap okurken, çalışırken yatarak değil oturarak okumaya çalışmak boyun sağlığınız için daha iyi olacaktır. Ayrıca uyurken yüksek yastık tercih edilmeli. Eğer yastık kaynaklı boyun tutulması yaşıyorsanız Doğru Yastık Seçimi yazımızı okumanızı öneririz. Ani boyun tutulması unutulmamalı ki görmezden gelinmemesi gereken bir rahatsızlıktır.

 

2 adet yorum var.

Bir Yorum Bırak

©2018 doktoruncevabi.com | Her hakkı saklıdır.

DMCA.com Protection Status