Anevrizma (Atardamar Genişlemesi) Nedir

SON GÜNCELLEME: Ekim 15, 2017

Anevrizma (Atardamar Genişlemesi) Nedir

Anevrizma (Atardamar Genişlemesi) Nedir, Bir atardamar veya şahdamar da zayıf olan kısmın, balon şeklinde genişlemesi. Bu lokal genişleme, atardamar içindeki kan basıncı etkisi altında, atardamar duvarının ince ve zayıf bir bölgesinin dışarıya doğru çıkması sonucu meydana gelir.

Atardamarın sadece bir duvarında bu şekilde oluşmuş bir kabartıya sakküler anevrizma; atardamarın bir bölümünün bütün duvarlarını içine alan bir genişlemeye füziform anevrizrna, atardamar duvarı katları içine kan sızması sonucu oluşan anevrizmaya ise yırtılma anevrizması denir.Bu şekilde bir anevrizmaya yol açan atardamar duvarı zayıflığı, doğuştan olan bir sebebe bağlı olabileceği gibi, yüksek kan basıncına ve yaşlılığa da bağlı olabilir.

Anevrizma (Atardamar Genişlemesi) Nedir
Anevrizma (Atardamar Genişlemesi) Nedir görsel

Zayıflama, bu alana değerek geçmiş bir kurşun ya da bir bıçak darbesine de bağlanabilir. Doğuştan anevrizmalar genellikle beyne kan taşıyan küçük atardamarlarda görülür. Buradaki anevrizmalar, günün birinde çatlayarak beyin zarları arasına kan sızmasına yol açıncaya kadar önemli bir belirtiye yol açmazlar. Çatladıkları zaman, şiddetli baş ağrısı, şuur kaybı, koma ve ölüme yol açabilirler.

Anevrizma tedavisi güçtür; değişik iyileştirme yöntemleri uygulanır. Bazı sakküler anevrizmalar kesilip yerlerinden alınabi1irler ama füziform anevrizmalarda bunu yapmak güçtür. Birçok hekimler bu tür anevrizmalarda kesip çıkarılan atardamar bölümü yerine kadavralardan alınan damar bölümlerini ve içi teflon ve benzeri maddelerle kaplı plastik borucukları takmaktadırlar.

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir