Anemiye Ne iyi Gelir

Anemiye Ne iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Anemiye Ne iyi Gelir
Anemiye Ne iyi Gelir

Anemiye Ne iyi Gelir ?

Anemi; demir eksikliği, besin yetersizliği ve mineral eksikliğinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Anemi rahatsızlığı en sık olarak doğurma dönemindeki kadınlarda, çocuklarda ve ergenlerde görülmektedir. Aneminin belirtileri tipik olup genellikle çabuk yorulma, halsizlik ve zayıf bağışıklık olarak görülmektedir. Uzun süreli demir eksikliğinden kaynaklanan bayılma nöbetleri ve geçici hafıza kayıpları gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Eğer anemi hastası iseniz anemiye demir ağırlıklı yiyecekler iyi gelir. Bol bol demir alıp bu rahatsızlığın şiddetini önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Tabi demirle beraber B12 vitamini bol bulunduran yiyecekleri bol bol tüketmek gerekir. Kafein açısından bol olan besinlerden uzak durun. Özellikle çay ve kafein demirin emilimini azalttığından dolayı bunlardan uzak durulmalıdır. Gerekli olursa dışarıdan demiri ilaçla takviye alabilirsiniz.

Anemiye İyi Gelen Besinler

Kırmızı et

Demir ile zenginleştirilmiş tahıllar (etiketleri kontrol edin)

Deniz ürünleri (istiridye gibi)

Fasulye, mercimek, nohut ve soya fasulyesi

Karaciğer

Enginar Koyu,

Hindi veya tavuk sakatatı

Kurutulmuş meyve (kuru erik, kuru üzüm)

Yumurta sarısı

yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, karalahana)

Aneminin Nedenleri ve Belirtileri

Anemi kandaki hemoglobinin yetersiz olması durumunda oluşur. Hemoglobin oksijen tuttuğu için hayati bir önem taşır. Hemoglobininin azalması durumunda organlar yeteri kadar oksijenle beslenemez ve bu durumda organların işlevlerinde birtakım sorunlar oluşur. İlk başta görülen belirtiler de halsizlik, hemen yorulmadır. Tam 400’den fazla türü olan bu anemi 3 ana grupta toplanır. Bu gruplar da aneminin oluşmasını etkileyen faktörlere göre oluşur. Bu gruplar: kan kaybından oluşan anemi, kırmızı kan hücresinin üretilmesinde yetersizlikten dolayı oluşan anemi ve kırmızı kanların tahribatı nedeniyle oluşan anemi.

Demirin hemoglobin üretiminde doğrudan ilgisi vardır. Demir mineralinin eksikliğinden dolayı hemoglobin üretimi zarar görür. Bundan dolayı kansızlık başlar ve kişi birtakım rahatsızlıklara yakalanır.

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir