Andız Otu Nedir, Faydaları ve Zararları

SON GÜNCELLEME: Ekim 25, 2017

Andız Otu Nedir, Faydaları ve Zararları

Andız Otu Nedir, Faydaları ve Zararları, Diğer isimleri: Kızılağaç, Andız kökü, At gözü, İnduz kökü, Anduz, Şekerli ot.

 

Arapçası: Er Rasen

 

Latincesi: İnulahelenium, Aunee inule, RadixHelenii

 

Kullanılan kısımları: Kökleriyle birlikte kök sapları.

 

İçerdiği maddeler: Sesk viterpenli laktonlar, eterik yağ, unulin, psevdoinulin, alkaloidler, helenin, benzoen, helme, acı maddeler.

Andız Otu Nedir, Faydaları ve Zararları
Andız Otu Nedir, Faydaları ve Zararları görsel

Andız Otu Nedir, Faydaları ve Zararları

 

Genellikle dere boylarında, rutubetli çalılıklar arasında ve ormanlarda bulunan andız otu, 1-1,5 mt. Yükseklikte çok yıllık otsu bir bitkidir. Altın sarısı renkte çiçek açar, acı ve kokuludur. Yaprakları büyük, yuvarlak ve aynı zamanda yumuşaktır. Meyveleri fıstık kozalağını andırır.

 

Gövde ve dallar kısa tüylerle kaplıdır. Köksaplar kökleri ile birlikte Ekim ya da Mart aylarında topraktan çıkarılır. Yalnız körpe ve etli köksaplar seçilir. Yıkandıktan sonra parçalanır. Gölgede kurutulur, kuru köklerin dış kısmı boz kahve, iç kısmı beyazımsı ve kahverengi noktalıdır. Fena kokulu ve acıdır. Tadı acı olan bitkimiz midevidir.

 

Özellikle kaya andızı diye bilinen (İnula heterolepsis) türünün yapraklı dallarından yapılan infusyon iştah acıcı olmakla beraber basur ilacı olarak ta kullanılır. Bizim bahsettiğimiz türde safra sökücü ve sindirim kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Kökünden yapılan lapa, çıbanlara, romatizmaya ve siyatiğe faydalıdır. Yine kökten yapılan çay, terleyici ve göğüs yumuşatıcılığı ile nezleyi keser, soğuk algınlığına ve sarılığına iyi gelir. Vücudu kuvvetlendirici tonik olan andızımız verem tedavisinde de kullanılmıştır.

 

Öksürüğün, bilhassa verem öksürüğünün tedavisinde tavsiye edilir. Karaciğer rahatsızlığına iyi gelir, idrar artırıcı sebebi ile iyi bir idrar söktürücüdür. Kan ve idrar yolu hastalıklarında tesirli bir devadır. Vücutta biriken zararlı tuzları attığı gibi mikrop öldürücü ve kaşıntı giderici özelliği de vardır. Bronşit, astım ve anfizem durumlarında balgam sökücü ve nefes darlığı giderici etkisiyle rahatlatıcı etki yapar.

 

Ayrıca doku ve damar büzücü, aynı zamanda mikrop kırıcı(Antiseptik) olması sebebiyle yara iyileştirici olarak kullanılır. Böbreklerde, mesanede, safra kesesinde taşın oluşumunu önler, barsak kurtlarını rahatsızlık vermeden düşürür. Akciğer iltihabına, Akciğer kanamaları ve mide küçülmelerine karşı çok faydalıdır.

 

Kısaca toparlayacak olursak: Öksürük, bronşit, astım, tüberküloz, hemoroid, anemi, nefrit, safra rahatsızlıkları, halsizlik, mide küçülmesi, barsak parazitleri, ülser, hipertansiyon ve benzeri rahatsızlıkları için andız otu kökü tavsiye edilebilir. Aşırı dozda mide bulantısı ve kusmalara sebep olabilmektedir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir