Ananasın faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Ananasın Faydaları
Ananasın Faydaları

Ananasın faydaları C vitaminine dayanır. Gittikçe tüketimi yaygınlaşan tropikal bir meyve olan ananas, yüksek besin değeriyle oldukça faydalı bir içeriğe sahiptir. Ananasın C Vitamini boldur. C vitamini sayesinde saç, tırnak ve cilt üzerinde oldukça faydalı etkiye sahiptir. Hücre yenilenmesini hızlandırır, yaşlılıkla mücadele eder ve sizi gençleştirir.

 

Ananasın faydası içerisinde sadece ananasa özel enzimlerin bulunması da yer almaktadır. Sadece ananasa özel olan bu enzimler yağ yakmayı kolaylaştırır. Sindirim üzerinde faydalıdır. Zayıflamak ve yağ yakmak isteyenler Ananas tüketebilirler. Bu yüzden pek çok diyet listesinde ananas bulunmaktadır. Ananasın kabızlık üzerinde tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Ananas kabızlığı tedavi eder. Sindirim sisteminde sorun bulunanlar ananas tüketebilirler.

 

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananasın faydaları saymakla bitmez, sizler için ananasın öne çıkan faydalarını listeledik.

 

Ananasın Antioksidan Özelliği: Ananasın antioksidan özelliği sayesinde pek çok hastalığın önüne geçilebilir. Ananasın içerisinde bulunan C vitamini kanı temizler. Solunum yolu hastalıkları üzerinde tedavi edici etkiye sahiptir. Diyabete bağlı kalp hastalıklarına iyi gelir. Serbest radikallerin yayılmasını engeller.

Makula Dejenerasyonu: Makula dejenerasyonu sarı nokta hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık bir retina hastalığıdır. Daha çok 60 yaş ve üzeri kişilerde görülür. Eğer tedavi edilmezse körlükle bile sonuçlanabilir.

 

Bu hastalığın tedavisini araştıran doktorlar, A,C ve E vitaminlerinin hastalığa iyi geldiğini saptamıştır. Ananasın zengin vitamin içeriği dikkate alındığında sarı nokta hastalığına karşı iyileştirici etkisinin olacağı açıktır. Elbette bir göz doktorunun tedavisi kadar etkin değildir, sadece yardımcı bir beslenme aracı olarak kullanılmalıdır.

 

Bromelain: Ananas içerisinde bulunan bu madde elbette ki bir hastalık değil. Tam aksine bu maddenin pek çok faydası bulunuyor. Hatta ananasın faydaları bu maddeye bağlı. Bromelain her şeyden önce iltihabı önlüyor. Vücuttaki su tutulmasına bağlı şişliği engelleyen bu madde gut hastalığının tedavisine yardımcı olmakta. Protein sindirimini hızlandıran enzim, sindirim sistemine katkıda bulunuyor.

 

Ananasın Kansere Faydası

Ananasın faydaları içerisinde kanserle mücadele de yer alıyor. Ananas içerisinde bulunan bromelain enzimi, bağışıklık sistemine zarar vermeden kanser hücresi sayısını azaltıyor. Tabii bu tespit şimdilik deney hayvanları üzerinde geçerli. İnsan üzerindeki etkileri henüz bilinmiyor.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir