Ameliyat Sonrası Fıtık

SON GÜNCELLEME: Şubat 8, 2018

Ameliyat sonrası fıtık büyük ölçüde tedavi edilmiş oluyor. Genel olarak fıtık kaynaklı ağrıdan tamamen veya büyük ölçüde kurtulmuş oluyorsunuz. Özellikle boyun fıtığı ameliyatı olan kişiler ameliyatı takiben iki üç gün içerisinde bir miktar ağrı kesici ilaç verilerek taburcu edilmektedir. Tüm cerrahi operasyonların sonrasında oluşabilecek ağrıların temelinde iki ana neden yatar. Bu ana nedenler ameliyatın yapıldığı bölgenin gergin olması ve ameliyat olunan bölgelerde bulunan dokuların zedelenmesidir. Gergin olan noktalarda hasta sadece ağrı çekmez aynı zamanda ameliyatını geçirdiği fıtığın tekrar ortaya çıkma yani nüksetme ihtimalini de beraberinde getirir. Gerdirmesiz olarak yapılan cerrahi müdahale içerisinde ise başarılı bir operasyon olduğunu düşünsek bile yinede boyun bölgesinde ağrı meydana gelebilir. Boyun fıtığı ameliyatı sırasında 3 önemli duyu sinirinin doktor tarafından görülmesi ve bu sinirleri zedelememesi büyük önem taşır. Ayrıca fıtığın yama yapılan bölgesi de sinirlere değdiği noktalarda ağrılara yol açabilir.

Fıtık ameliyatı sonrasında oluşan ağrıları erken ağrılar ve geç ağrılar olarak ikiye ayırabiliriz. Cerrahın dikkatli bir şekilde yaptığı ameliyat ya da laparoskopik yöntem erken ameliyat ağrılarını tamamen ortadan kaldırır veya erken ameliyat ağrılarını büyük ölçüde azaltır. Bu tür ağrılar hafif ağrı kesicilerin kullanımı ile ortadan kaldırılabilir.

ameliyat-sonrasi-fitik
ameliyat-sonrasi-fitik

Bazı ameliyat sonrası fıtık durumlarında kronik ağrılar oluşmaktadır. Fıtık ameliyatı sonrası kronik ağrıların en temel nedeni ise ameliyat bölgesinde bulunan duyu sinirlerin zedelenmesidir. Bu zedelenen sinirlerin ortaya çıkardığı ağrılar büyük oranda tıbbi olarak tedavi edilebilmektedir. Ameliyat sonrası kronik ağrı çeken kişiler ameliyat bölgesinde bulunan duyu sinirlerinin kesilmesi sonucunda ağrılarından kurtulur ve rahatlar. Fıtık ameliyatı sonrası tekrar cerrahi müdahale gerektiren kronik ağrı oranı gerçekten çok düşük bir yüzdeye sahiptir. Boyun fıtığı ameliyatı sonrası kronik ağrılara bağlı olarak gerçekleşen ağrıların nedenleri bazen hastaya bağlı olabilir. Özellikle genetik yatkınlığı bulunan kişiler, melankolik bir karaktere sahip kişiler ve bazı kadınlarda ameliyat sonrası kronik ağrılar daha çok görülmektedir. Bu tarz ameliyat sonrası fıtık ağrısı riski taşıyan hastalara kapalı ameliyat yöntemi tavsiye edilmektedir.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir