Alzheimer Hastalığı Nasıl Durdurulur? Önlemek için ne yemeli?

SON GÜNCELLEME: Mart 8, 2018

Alzheimer hastalığını önleme ya da ilerlemesini durdurmada bazı besinler faydalıdır. Alzheimer’a ne iyi gelir? Hastalıktan korunmak için hangi yiyecekler tüketilmelidir? Beslenme dışında neler yapılabilir? Bütün bu soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Alzheimer hastalığı insanların açıkça düşünme, günlük görevleri yerine getirme ve nihai olarak kendilerinin kim olduğunu hatırlama kabiliyetini yok eden bir demans türüdür. Hastalık çok yıkıcı olduğu için ve hastalık başladıktan sonra uygulanan tedaviler iyi sonuçlar vermediğinden doğal tedavi seçeneklerini değerlendirmekte fayda var.

alzheimerdan korunma

Son dönemlerde hastalıkla ilgili pek çok araştırma yapılmakta. Bu araştırma sonuçlarıyla ilgili iyi haber, Alzheimer’in doğal tedavi seçeneklerinin olması ile ilgili. Son zamanlarda, bilim adamları, bu yönde önemli atılımlarda bulunmakta. Sağlıklı yaşam tarzı faktörlerinin, Alzheimer’da beyin küçülmesinin azalması ve düşük atrofi oranları ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.

Bilim adamları yakın zamanda Akdeniz diyetinin hastalığa karşı koruyucu olduğunu keşfettiler. Akdeniz diyeti, beynin Alzheimer hastalığının gelişimi ile ilişkili bozukluğu geliştirmesini engelleyen ana yaşam tarzı faktörlerinden biridir.

Alzheimer’da beyinde plaklar be yumaklar oluşur. Plaklar, beyindeki sinir hücreleri arasındaki boşluklarda beta-amiloid adı verilen zehirli bir protein birikimi ile karakterizedir. Beyin hücrelerinde bulunan tau proteininin yumaklar oluşturması beyin hasarının diğer nedenidir. Her ikisi de Alzheimer’in temel göstergeleri olarak düşünülür.

Alzheimer hastalığına iyi gelen akdeniz diyeti

Şimdi gelelim Alzheimer’dan koruyan akdeniz diyetinin ayrıntılarına;

  • taze meyve ve sebzeler (özellikle ıspanak ve lahana gibi yapraklı yeşiller ve patlıcan, karnabahar, enginar, domates ve rezene gibi nişastalı olmayan sebzeler)
  • zeytin yağı
  • çeşitli kuruyemişler ve tohumlar (badem ve tahin yapmak için kullanılan susam gibi)
  • baklagiller ve fasulye (özellikle mercimek humus yapmak için kullanılan nohut)
  • otlar ve baharatlar (kekik, biberiye ve maydanoz gibi)
  • tam tahıllar
  • Yabani balık ve deniz mahsulleri haftada en az iki kez yeme
  • yüksek kaliteli, mera ıslah edilmiş kümes hayvanları, yumurta, peynir, keçi sütü ve kısmen tüketilen probiyotik bakımından zengin kefir veya yoğurt
  • Kırmızı et özel günlerde veya haftada bir kez tüketilir
  • Bol miktarda su ve bir miktar kahve veya çay

Egzersiz Alzheimer için kuvvetli koruma sağlar

Yapışan bir araştırma sonuçlarına göre düzenli olarak fiziksel aktivite yapan kişiler PET taramasında en düşük seviyelerde düzensizlik ve plaklara sahiplerdi. Yani bu bireylerde Alzheimer gelişme riski çok daha düşüktü.

Herhangi bir egzersiz türü kesinlikle oturmaktan daha iyiyse de, eğer vaktiniz ve sağlığınız müsaade ediyorsa HIIT olarak da bilinenyoğun antrenmanlar harika bir seçenektir.

Bir önceki yazımız olan Chia Tohumu Nedir? Nasıl Zayıflatır? Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneriyoruz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir