Alıcın Faydaları
Alıcın Faydaları

Alıcın Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Alıcın Faydaları
Alıcın Faydaları

Alıç meyvesi Ekşimuşmula, Barruağacı, Yemişen gibi isimlerle de bilinmektedir. Alıçın faydaları saymakla bitmez. Alıç 10 metreye kadar uzanabilen, beyaz veya pembe bir ağaçtır. Ufak meyveler verir.

Alıcın Faydaları Nelerdir?

Oldukça tedavisel bir meyve olan alıçın faydaları arasında damar yoluna olumlu etkileri öne çıkmaktadır. En başta kalp ritm bozukluklarına iyi gelen alıç, sinirsel kalp çarpıntılarının yanı sıra, kalp yetmezliği, enfeksiyonlar sonucunda oluşan kalp hastalıklarına iyi gelmektedir.

 

Alıç meyvesi kalbe iyi gelir. Bu neredeyse herkes tarafından bilinen, doktorlar tarafından onaylanan bir gerçektir. Kalp kası zaafiyetlerinin yanı sıra, kalp krizi sonrası oluşan yüksek kan basıncı, damar sertliği gibi durumlara alıç bitkisi iyi gelmektedir. Alıç damar sertliğine iyi gelir. Damar sertliği yaşayan hastalar, alıç bitkisini kullanmaktan vazgeçmemelidir. Çünkü alıçın faydaları için düzenli kullanım şarttır. Sabırlı ve disiplinli bir kullanım süreci gerektirmektedir. En az 1 ay kullanımı önerilir.

 

Alıç yüksek tansiyon hastalarına devadır. Tansiyon, damar içi basıncın yüksekliği manasına gelmektedir. Alıç kullanarak tansiyonunuzun düşmesini sağlayabilirsiniz. Alıç bitkisinin, anksiyete türü ruhsal rahatsızlık yaşayanlar için de faydası çoktur.

 

Alıçın sinir sistemi üzerindeki etkileri de çoktur. Alıçın faydaları içerisinde sinir sistemini yatıştırmak, spazmları azaltmak, idrar söktürmek gibi etkileri vardır. Alıç kabızlık yapabilir, bu bakımdan ishal türü sorunları olan insanlar için faydalı etkileri vardır. Alıç hiçbir şekilde bağımlılık yapmayacağından, uzun süreli kullanımlara uygundur.

 

Alıçın beyne faydaları çoktur. Hafızanızı güçlendiren bu mucizevi bitkinin, alzheimer hastalığına karşı etkin olabileceği de düşünülmektedir. Bunun yanında mideye faydalı olan alıç, şiddetli kusma gibi durumları olan hastalar için şifalıdır.

 

Alıç ve Kalp Sağlığı

 

Alıçın faydaları pek çoktur. Ancak ana faydası kalp ve damarlar üzerinedir. Bu bitkiyi kalple ilgili rahatsızlığı olanlar ve yüksek tansiyon sorunları yaşayanlar kullanmalıdırlar.

 

Alıç Nasıl Kullanılır?

Alıçın faydaları için düzgün kullanım şarttır. Alıçı yapraklarıyla birlikte karıştırıp kaynar suya atabilirsiniz. 10 dk demlendikten sonra süzüp ılıttıktan sonra içebilirsiniz. Şeker hastası olmayanlar, kaynattıkları suyun içerisine bal katabilir. Günde 2-3 bardak içmeniz yeterli olacaktır. Unutmayın, en az 1, ortalama olarak ise 2 ay kullanım şarttır.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir