Akciğer kanseri hakkında bilinmesi gerekenler

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Akciğer kanseri dünyada en yaygın kötü huylu tümörler arasındadır. Her yıl dünyada yaklaşık bir milyon altı yüz bin akciğer kanseri teşhisi kaydedilir. 2008 yılında akciğer kanseri bir milyon üç yüz seksen bin ölüme sebep olarak gösterilmiştir. Akciğer kanseri, genellikle, bronşların mukoza kısmında gelişir. Erkekler kadınlara oranla 7-10 kat daha fazla akciğer kanserinden olma ve akciğer kanseri erkeklerde onkoloji hastalıkların yayılma frekansına göre birinci yerde bulunuyor.

Araştırmalara göre, son yıllarda akciğer kanseri vakalarının sayısı önemli ölçüde artmıştır. Son zamanlarda kadınlar arasında sigara kullanma durumunun arttığından kadınlardada akciğer kanseri vakalarının sayısı da artmaktadır.Bu bilgiden de anlaşılabileceği için akciğer kanserinin nedenlerinden biri sigara kullanmaktır. Geçmiş zaman diliminde erkeklerin sigara kullanma oranını kadınlara göre kat be kat fazla olduğu için erkeklerin akciğer kanserinden dolayı daha fazla aramızdan ayrılmasına neden oluyordu.

Akciğer kanserinin nedenleri

Sigara içmek, aynı zamanda pasif içicilik, çevre kirliliği (özellikle büyük şehirlerde ve sanayi merkezlerinde), kronik akciğer hastalıkları akciğer kanserinin gelişimini etkileyen önemli akciğer kanseri nedenleridir. Tütün dumanında büyük miktarda kanserojen (kötü tümör hücreleri oluşturan veya normal hücreleri kanser hücrelerine dönüştüren) maddeler kanser hastalığının oluşmasında özel role sahiptir.

Bu kanserojen maddeler hem aktif (direk sigara ve tütün kullanımı), hem de pasif (diğer kişilerin sigara içmesi sırasında oluşan duman ile nefes aldığında) içicilik sırasında tütün dumanı ile insan vücudu da dahil olmak üzere, akciğerlere girer. Akciğer kanserinin oluşması kişinin tütün tüketimi sürecinden veya tütün dumanına maruz kalması (aktif veya pasif) sürecinden bağlıdır. Akciğer kanserinin gelişme riski gün boyunca içilen sigaraların sayısı ve tütün dumanına maruz kalınan toplam süre ile doğru orantı oluşturuyor.

Akciğer kanserinin tanısı ve erken tanı

Akciğer kanserinin erken tanısında ve bunun sonucunda daha etkili tedavisi için risk altında olan kişilerin düzenli doktor kontrolünden dahil olmak üzere, göğüs kafesinin röntgeni ve akciğer kanserli hücrelerinin yayılımını kontrol edilmesi tavsiye edilebilir. Bazı ülkelerde yüksek risk altında olan hastaların muayenesi için yılda bir kez göğüs kafesinin düşük dozlu bilgisayar tomografisi yapılır.

Akciğerlerin röntgen filmlerinde düğümler bulunduğunda onkologa başvurmak tavsiye edilir. Bu plakların çoğunluğu ilk takiplerde küçük görünse de, birçok durumda onların sonradan akciğerin kanseri türevi olduğu belirlenir. Akciğerlerin BT veya röntgen filmlerinde olmayan normal bulgular tespit edildiği takdirde, doktorlar biyopsi (akciğerin olağan dışı görünen yerinden doku örneği) veya bronkoskopi (akciğerlerin video kamera donatılmış katlanır hortum ile muayenesi) belirleyebilir. Bu ve diğer ek araştırmaların onkologun kontrolünde yapılması özellikle önemlidir.

Akciğer kanseri tedavisi

Akciğer kanserinin gelişme aşamasından, aynı zamanda, kanserin lenf düğümlerine ve diğer organlara yayılmasından (metastaz) bağlı olarak, hastaların tedavisi cerrahi, ışın tedavisi, kanser preparatlarla kimyasal tedavisi veya tüm bu yöntemlerin ortak uygulaması ile yapılabilir. Hatırlamak gerekir ki, daha erken aşamada tespit edilen akciğer kanserinin tedavisinin uzun vadeli tahmini çok iyidir ve hatta çoğu durumda hastanın tam iyileşmesi ile sonuçlanır.

Akciğer kanserinden korunma

Akciğer kanserinin önlemek için tütün ve tütün ürünlerinin (sigara) ve alkol bırakma gibi akciğerlerin kronik hastalıklarının (kronik bronşit, amfizem vb.) zamanında tespit edilerek tedavisi ve meslek hastalıklarının önüne alınmasından ibaret olmalıdır.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

11 Yorumlar

 1. En geç farkedilen ve sonucu yüksek yüzdeyle ölüm olan bir kanser türü. bunları elmde sigara ile yazmam ise tamamen ironik.

 2. kanser hala etkin bir şekilde tedavi edilemeyen bir hastalık vucuda girdimi tahrip ediyor bir şekilde etkili bir tedavi inşallah bulunur.

 3. Kanserin her türlüsü kötü ve bu yüzden sağlığa çok dikkat etmek lazım özellikle akciğer kanserine neden olan etkenlerden sigara,alkol kullanmamalı.

 4. Sigara içmek zararlı fakat pasif içicilikte onun kadar zararlı etrafınızda içenlerden uzak durmalısınız aksi takdirde sigara içmeseniz bile akciğer kanseri olabilirsiniz.

 5. Bahadır Özak

  En hızlı ölüme götüren kanser tiplerinden biri. Allah hepimizi korusun.

 6. çok sevdiğim bir arkadaşımı bu hastalıktan kqybetim aklıma geldikce ıçımburkulutor

 7. Ne sigara içiyorum ne de alkol sağlımızı düşünmezsek hiç beklemediğimiz bir anda kötü duruma düşebiliriz.

 8. pasif içicilik gerçekten büyük tehlike, bütün çevrem sigara içiyor ve ben ortamdan pek uzaklaşmıyorum. şimdiye kadar hiç sigara içedim ama iyi bir pasif içiciyim. Acilen kendimi kurtarmam lazım.

 9. sigara içenler akçiğer hastalığına daha çok yakalanıyor birazda bünyenin bu hastalığa yatkın olması buhastalığı hızlandırıyor.

 10. En büyük düşmanı sigaradır, bildiğime göre. Ne yazık ki ülkemizde ve dünyada sigara illetini bırakmak çok zor görünüyor, içenler bir daha bırakamıyor.

 11. Sigaranın en büyük faktör olduğu doğru olabilir ama bazıları gece gündüz içtiği halde yakalanmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir