Ahlatın Faydaları
Ahlatın Faydaları

Ahlatın Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

 

Ahlatın Faydaları
Ahlatın Faydaları

Ahlat meyvesi doğada kendiliğinden yetişmektedir. Ahlatın faydaları saymakla bitmez. Ahlat yabani bir armuttur. Halk isminde yaban armudu ismiyle ya da çakal armudu ismiyle bilinmektedir. Kurak ormanların içerisinde ya da bozkırlarda yetişir. Genel olarak kısa bir ağaçtır ancak yetiştiği yere göre 9 metreye kadar uzayabilir.

 

Ahlat meyvesi kabız yapar. Ahlat neye faydalıdır diye sorarsanız en temel faydalarından birisi ahlat filizlerinin zehirli böcek sokmalarına karşı etkilidir.

 

Ahlat içerisinde C vitamini, B1 vitamini, karoten, pektin ve asitler bulunmaktadır.

 

Ahlatın Faydaları

Ahlat meyvesi vücut alkolitlerini düzene kor. Sinirlerimizi yatıştırır. Ahlat içerisinde bulunan maddeler idrar söktürme özelliğine sahiptir. İdrar yollarını temizler. Kabızlık yaptırıcı özelliği sayesinde ishali kesmekteir.

 

Ahlatın faydaları içerisinde zehirli böcek sokması ve hayvan ısırmalarına karşı anti oksidanlık bulunmaktadır. Ahlat ayrıca kalp fonksiyonlarını güçlendirmektedir.

 

Ahlat Nasıl Kullanılır?

Ahlatı direkt olarak yemek yerine yapraklarını kaynatmayı deneyebilirsiniz. Yaprakları toplayın ve kaynar su içerisine atın. 10-15 dk boyunca demleyin. Daha sonra demlediğiniz suyu süzün ve ılımasını bekleyin. Ilıttığınız içeriği afiyetle içerebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışım ishale şifa olur. Ayrıca zehirli böcek sokmaları için ahlat filizleri dövülür daha sonra ısırılan bölgeye konularak bağlanır. Ahlat meyvesini yemek isterseniz yoğurtla karıştırarak yemenizi öneririz. Bu sayede kalbinize iyi gelecek bir etki bırakmış olursunuz.

 

Ahlatın Zararları

Ahlat zararlı bir yiyecek değildir, gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Ancak fazla yendiğinde kabızlık etkisi bırakabilir. Ayrıca aç karnına değil de yarı tok haldeyken tüketmeniz önerilir.

 

Ahlatın faydalarını daha verimli şekilde elde etmek için ahlat yemişini armut ağacına aşılayabilirsiniz. Bu sayede armut meyvesi elde edebilirsiniz. Ahlatı taze ya da kurutulmuş bir biçimde de yiyebilirsiniz. Ahlat meyvesi türüne göre beyaz ve siyah renkli olabilir. Ahlatın en önemli avantajı her bölgede yetişebilir olmasıdır. Eğer bahçeniz mevcutsa Ahlat bitkisini ekebilir, nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

 

Ahlatla ilgili olarak bilmeniz gereken en önemli konu yalnızca meyvesinin değil, yapraklarının da faydalı olmasıdır. Satın alırken yapraklarıyla birlikte satın almaya özen gösterin. Çünkü böcek sokmalarına faydalı olan tarafı yapraklarıdır.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir