Ağız Yarası’na Ne İyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 2, 2018

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir
Ağız Yarasına Ne İyi Gelir

Ağız yarası bir diğer değişle aftlar; birçok sebepten oluşabilmekle birlikte genellikle doku bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra temizliğe önem vermediğimiz zamanlarda örneğin yiyecekleri yıkamadan yediğimizde, aşırı sıcak veya aşırı soğuk yiyecek ve içecekleri tükettiğimizde ağız yaralarına ortam hazırlamaktayız.

Ağız Yarası’na Tedavisi

Ağız yaralarını gidermede kullanılan birçok krem bulunmakla birlikte halk arasında ağız yaralarına iyi geldiği bilinen uygulamalar da bulunmaktadır. Bunlardan en etkili yöntemin karbonat ile bölgenin temizlenmesinin yapılması savunulmaktadır. Karbonatın acıyı ve ağrıyı alarak kişiyi rahatlattığı öne sürülmektedir. Bunun dışında bilinen diğer yaygın bir yöntem ise tuzlu su ile gargara yapmaktır. Başta ağızda kötü bir tat bırakması ve yakıcı olması rahatsız etse de ağrıya olan etkisi oldukça önemlidir. Bu yöntemlerin yanı sıra bitkisel tedavinin de ağız yaralarında faydalı olduğu görülmüştür.

Ağız Yarası’na Bitkisel Tedavisi

Sirke: Sirke ile yapılan gargaraların yaraları gidermede etkili olduğu savunulmaktadır.

Kekik: Ağız içi temizliği sağlamada önemli bir etkiye sahip olduğundan dolayı kekik çiğnemek ağız yaralarını iyileştirme sürecini hızlandıracak ve yaraların yeniden oluşmasını önemli ölçüde engelleyecektir.

Dut: Dut şurubu ağız yaralarına temiz bir çubuk veya pamukla sürüldüğünde iyileştirici etkiye sahiptir.

Karanfil: Acıyı azaltıcı ve bakterileri öldürücü etkiye sahip olduğu bilinen karanfil de ağız yaralarına bağlı olarak gelişen ağrıları hafifletecektir.

Maydanoz: Bol miktarda demir içerdiğinden dolayı demir eksikliğine bağlı gelişen aftlarda maydanoz çiğnemek son derece yararlı olacaktır.

Limon: Bakterileri öldürme özelliğinden dolayı sirke kullanımında olduğu gibi limon suyuyla gargara yapmak da aftları iyileştirecek ve yeni yaraların oluşmasını engelleyecektir.

Bunların dışında papatya, antioksidan etkiye sahip soğan, erik, fesleğen gibi maddeler de ağız yaralarının iyileşmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu bitkilerin çaylarının veya macunlarının uygulanması sırasında yanma hissi oluşabilmekte ancak kısa süre içinde ortadan kalkmakta ve yara üzerinde iyileşme açısından olumlu etkiye yol açmaktadır.

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir