ağız yarası için karbonat

Ağız Yarası için Karbonat

SON GÜNCELLEME: Ağustos 2, 2018

Ağız yarası için karbonat, ağız yayara için karbonatlı gargara kullanımı ile ilgili bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.  Ağızda oluşan yara, kişinin rahat şekilde yemek yemesini engelleyen, yaşam kalitesini azaltan bir sağlık problemidir. Ağız yaralarının ortaya çıkmasında birçok faktör etkili olmaktadır. Özellikle yoğun stres altında kalmak ağız yaralarına neden olabilmektedir.

Diş sağlığına dikkat edilmediğinde de bu bölgelerde oluşan bakteriler ağız yaralarına yol açmaktadır. Bağışıklık sisteminin zayıflığı, yeterli beslenmenin yapılmaması, B12, çinko ve demir gibi vitamin ve minerallerin eksikliği ağız yaralarına yol açan nedenler arasındadır. Her yıl birçok kez ağız yarası sorunu yaşıyorsanız bunun en önemli nedeni vitamin ve mineral eksikliğidir. Kola ve diğer asitli içeceklerin fazlaca tüketilmesi de, ağızdaki PH dengesini bozduğundan çeşitli yara problemlerine yol açmaktadır.

Ağız yaraları kendilerini çeşitli şekillerde gösterir. Sarı renkte ortaya çıkan yaralar, enfeksiyon kapmış yaralardır. Bu tip yaralar, ağızdaki bakteri ve virüsler tarafından ortaya çıkarılır. Beyaz renkte olan yaralar ise daha çok stres kaynaklıdır. Ağızdaki yaranın büyüklüğü de sorunun kaynağı hakkında önemli bilgiler vermektedir. Örneğin büyük ağız yaraları, boğaz ve midedeki yara ve iltihaplarla ilişkili olarak ortaya çıkmaktadır.

Ağız yaralarının tedavisi

Ağız yaralarının tedavisinde çeşitli merhem ve kremler kullanılır. Bu ilaçların yanı sıra, faydalı olduğu bilinen çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bunların arasında en çok tavsiye edileni ise karbonat kullanımıdır.

Kullanıcı yorumlarına bakıldığında, düzenli olarak karbonatlı su yöntemini kullananların, ağız yaralarından kısa süre içinde kurtuldukları görülmektedir. Ağız yarasından muzdaripseniz siz de karbonat ile ağız yaralarına elveda diyebilirsiniz.

Ağız yarasını için karbonat tedavisi

Ağız yaralarının kısa zamanda iyileşmesini sağlamak ve yaraların acısını dindirmek için karbonat yaygın şekilde kullanılan bir yöntemdir. Ağız yarası için karbonat, bir bardak suyla karıştırılır ve ağızda gargara yapılır. Geceleri yatmadan önce bu karışımı uygulayarak sizler de yaralarınızdan kurtulabilirsiniz. Birkaç gün süreyle bu tedaviye devam edin.

Karbonat içeriğindeki maddeler sayesinde, ağızda ve boğazda oluşan zararlı bakterileri öldürmekte, ağzınızın PH dengesini korumakta ve ağız yaralarını iyileştirmektedir. Gargara yapıldıktan sonra suyu yutmamanız gerekir. Kemoterapi sırasında oluşan ağız ve boğaz yaralarına karşı da, karbonat çok iyi gelen bir tedavi yöntemidir. Karbonatın hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Ağız yaralarınız geçtikten sonra sık sık nüksediyorsa, vitamin ve mineral eksikliğinden şüphelenilmeli ve buna dönük tedaviye geçilmelidir. Bunun için de bir doktora başvurarak sebebin araştırılması iyi olacaktır.

Diğer yazımız olan Ağız Yarasına Ne İyi Gelir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir