Ağız Kuruluğu Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

SON GÜNCELLEME: Mart 20, 2018

Tükürük salgısının azalmasıyla ağızda yeterli düzeyde nem bulunmamakta ve ağız kuruluğu ortaya çıkmaktadır. Bu duruma tıp dilinde kserostomia denir. Vücudumuzun yüzde 70’i sudan oluşur, tükürük salgısının yüzde 98’i sudur. Bu nedenle vücudunuzu susuz bırakırsanız ağız kuruluğuna neden olacaktır. Bununla birlikte ağız kuruluğu sorununa birçok şey neden olabilir. Bunlardan bazıları; uzun süre susuz kalmak, kullanılan ağrı kesiciler, kan kaybı, yüksek ateş, ishal, anti deprasyon ve tansiyon ilaçları gibi birçok ilacın yan etkisinde ağız kuruluğu bulunmaktadır. Ağızda kuruluk ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir, bu nedenle ihmal edilmemedir.

Ağız kuruluğuna sebep olacak başka nedenler ise horlama, burun tıkanıklığı, parkinson, hodgkin ve diyabet gibi hastalıklardır. Kanser hastalarının kullandıkları ilaçlar veya aldığı radyasyon tedavisi ile tükürük bezleri bu tedavi sırasında hasar görmesi sonucunda tükürük bezleri salgısını kaybederek ağız kuruluğuna sebep olur.

Ağız Kuruluğu Rahatsızlığı Belirtileri

Ağız kuruluğu genelde sık su içme isteği ile kendini belli eder vd daha sonra ağız ve boğazda kuruluk hissettirir. Diş çürümesi hızlanır, konuşmada, yemekleri çiğnemede ve yutkunmada zorluk çekebilirsiniz. Bu durumlar ağız da kokuya sebep olabilir. Tat alma duyunuzu azalma hissedebilirsiniz. Dudaklarda sık sık çatlama ve diliniz de yanma hissi de belirtileri arasındadır.

Ağız Kuruluğu Tedavisi

Yapmanız gereken ilk şey, bir doktora danışmanızdır. Kullandığınız ilaçlar varsa ve bu ağız kuruluğuna sebep oluyorsa, gerektiğinde ilaç değişimi yapılarak ya da doz değişikliği yapılarak ağız kuruluğunuzu önleyebilirsiniz. Bol su tüketmeye özen gösterin, taze meyve suları ve bitkisel çaylar içerek de sıvı tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Ağız kuruluğunun tedavisi için bazı ilaçlar kullanabilirsiniz. Doktor tavsiyesine göre alınması gereken salagen ve evoxac gibi ilaçlar, tükürük salgısını harekete geçirerek ağız kuruluğu şikayetlerini azaltmaktadır. İlaçların yanı sıra kereviz ve havuç gibi gıdalar yiyerek de ağızınızın tükürük salgılamasına yardımcı olabilirsiniz. Çok sıcak veya soğuk yiyeceklerden uzak durmalı, baharatlı yemek yememeye, şekerli ve asitli içecekler içmemeye, sigara, alkol gibi zararlı maddeleri kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Ağızda kuruluk sorunu yaşayan kişilerde ağız kokusu ve diş çürüklerine çok sık rastlandığı için ağız bakımınızı ihmal etmemelisiniz.

Ağız Kuruması Belirtileri, Tedavisi, Nedenleri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir