adet sancısına iyi gelenler

Adet Sancısı Kabusunuz Olmasın

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Adet sancısı neredeyse her kadının problemidir. Yapılan araştırmalara göre de kadınların yüzde 60′ ından fazlasında adet döneminde çok fazla sancısı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu ağrıları azaltmak için çeşitli ağrı kesici ilaç kullanımına yönelinir. Fakat bu ilaçların etkili olması için daha önceden de önleminin alınması gerekir.

Adet sancısının genellikle genç kızlarda olduğu düşünülse aslında çoğu kadının karşılaştığı bir problemdir. Adet sancısını tetikleyen en önemli etken rahim içindeki dokunun içinden salgılanan bir maddedir. Bu maddenin salgılanması rahmin kasılmasına neden olur. Bu kasılma ile birlikte sancı kendini hissettirmeye başlar.

Rahim bilindiği üzere kaslardan oluşmaktadır. Kasılıp gevşeyen rahim, vücudumuzda bulunan bazı maddelerin artmasına sebebiyet verir buna bağlı olarak bu dönemde kuvvetli bir kasılma meydana gelir. Bu kasılmalar ara sıra kramp şeklinde kendini hissettirir. Adet döneminde ” prostaglandin ” olarak bilinen madde kasılmalar ile birlikte azalmaktadır.  Bu nedenle adet sancısı bir kaç gün sonra azalır. Genellikle alt karın, belin alt bölgelerinde ve bacakların üst kısımlarında da ağrı görülebilir. Şiddetli adet sancılarında ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

Adet sancısı (Regl) nasıl tedavi edilir?

Adet sancısını geçirmek için ağrı kesici ilaçlar tüketilir fakat bu ilaçların sancı başlamadan önce alınması gerekir.
Doğum kontrol haplarının adet düzenini sağladığı gibi, adet sancılarını azaltır. Ancak adet sancıları kasılmadan dolayı kaynaklansa bile bunun başka bir nedeni olabilir. Miyom, polip, enfeksiyon riski sebebiyle ilk önce doktorunuza görünmeniz ve buna benzer bir hastalığınız var ise tedavi edilmesi gerekmektedir.

Regl sancısına iyi gelen yöntemler nelerdir?

  • Alt karın bölgesini sıcak tutmanız kasılmaları ve sancıları hafifletir. Bunun için havluyu ısıtıp bu bölgeye koyabilirsiniz, ya da sıcak su torbasından faydalanabilirsiniz.
  • Aynı zamanda sıcak içecekler de adet sancısına iyi gelir. Bu dönemde sıcak bitki çayları tüketebilirsiniz. Adet döneminde hafif bir beslenme düzenine geçin, az az ve sık sık yemeye dikkat edin.
  • Alt karın bölgesine masaj yapın. Ayaklarınızı yukarda tutmaya çalışın. Koltuğa oturduğunuzda ayaklarınızın altına yastık koyabilirsiniz.
  • Sancıların şiddetlendiği zamanlarda ılık bir duş alabilirsiniz.
  • Hafif bir yürüyüş size iyi gelecektir.
  • Adet döneminde ve öncesinde ağır fiziksel güç gerektiren işlerden uzak durun.
  • Üşütmemeye özen gösterin. Adet dönemine yakın günlerde ayaklarınızı ve belinizi sıcak tutmaya özen gösterin. Soğuk günlerde sıkı giyinin.
  • Düzenli spor yapmak regl sancılarını azaltır. Özellikle pilates yapan kişilerin sancılarında azalma olduğu görülmüştür.

Diğer yazımız olan Adet sancısına ne iyi gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir