Adet Öncesi Gerginlik

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Adet Öncesi Gerginlik – Premenstural Sendrom

Adet öncesi gerginlik – Premenstural sendrom kısaca PMS, kadınların adet öncesi dönemde başlayan ve adet süresince devam eden psikolojik ve fizyolojik yakınmalarının bütünüdür. Kadınların %75’inde rastlanan bu durum,şikayetten mustarip kadınların yarısında depresyona kadar varan şiddette yakınmalar görülürken diğer yarısında şikayetler hafiftir ve gündelik yaşamlarında bir sorun oluşturmaz.
PMS’de toplumsal etkileşimin, kültürel farklılıkların, büyüme şekillerinin farklı etkileşimleri ile şikayetler kadından kadına farklılıklar gösterir ve geniş bir yelpazesi vardır. Adet öncesi gerginlik sendromunda batılı kadınların hemen hemen hepsi depresyondan şikayet ederler. Bu şikayetler her ay sürekli bir hal aldığından kadınların psikolojik sağlığını da tehdit eden bir durum söz konusudur.

Premenstural Sendrom Belirtileri

Premenstural sendrom şikayeti olan kadınların hemen hemen hepsinde adet öncesi başlayan ödem artışına bağlı olarak ellerde ve ayaklarda şişme, geçici kilo artışı, memelerde hassasiyet, hazımsızlık, gaz rahatsızlıkları gibi şikayetler mevcuttur. Bunlara halsizlik, uykusuzluk, iştahsızlık ya da geçici iştah artması, baş ağrıları, diş eti kanamaları, baş dönmeleri, kas ve eklem ağrıları, döküntüler, sıcak basmaları, kokuya hassasiyet, sese hassasiyet ve çarpıntı da eşlik eder.
Adet döneminin ağrılı geçmesi adet öncesi gerginlik sendromuyla ilgili bir durum değildir ve değerlendir kapsamında yer almaz.
Adet öncesi gerginlik sendromunda psikolojik olarak depresyonun yanı sıra, aşırı sinirlilik, ağlama nöbetleri, aşırı duyarlılık, kişilik değişmesi, anksiyete, huzursuzluk gibi şikayetler de bulunur. PMS şikayeti olan kadınların hemen hemen hepsi konsantrasyon bozukluğundan da şikayet etmektedir. Bazı kadınlar PS dolayısıyla geçici hafıza kaybı da yaşayabilmektedirler.
PMS’nin nedenleriyle ilgili araştırmalar hala devam etmektedir ve net bir bilgiye ulaşmak henüz mümkün olmamıştır. Kimi kaynaklara göre üremeyle ilgili hormonların adet öncesi dönemde artışıyla birlikte bu şikayetler ortaya çıkmaktadır. Yine bazı araştırmalar kalsiyum ve magnezyum eksikliğinin kadında adet öncesi gerginlik sendromuna neden olduğunu söylemektedir. Kesin kanıtllar olmamakla birlikte magnezyum eksikliği ve kalsiyum eksikliğinin bazı kadınlarda bu sendroma yol açtığı bulgusuna rastlanmıştır.

Adet Öncesi Gerginlik

Aile öyküsünde PMS şikayeti bulunan kadınlarda daha fazla oranda PMS görüldüğü bilinen bir gerçektir. Ergenlik dönemindeki kızlarda yeme bozukluğu hastalıklarına bu dönemde meyil artar, intihara eğilim gerçekleşir. PMS, migren atakları, astım krizleri, şeker haslığı gibi bazı hastalıkları tetikler. Çocuk sayısındaki artışın PMs ataklarını şiddetlendirdiği de görülen bir durumdur. Genellikle yaş ilerledikçe şikayetler hafifler.

Premenstural Sendrom Nasıl Tedavi Edilir?

Adet öncesi dönemde diyet yapmak şikayetlerin azalmasında önemli rol oynar. Yapılan araştırmalar, çikolata, peynir, kahve, alkol, cips, kola ve türevi gazlı içecekler gibi besin maddelerinin PMS şikayetlerini artırdığını kanıtlamıştır. Adet öncesi dönemde şikayetler balamadan taze sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmesi ve saydığımız gıdalardan uzak durulması en önemli önlemlerden biridir.

Adet Öncesi Gerginlikte Spor Önemli

Spor yapmayan kadınların PMS şikayetlerinden daha çok yakındığı kanıtlanmış bir gerçektir. Günlük yaşamınızda spora zaman ayırarak şikayetlerinizi azaltabilirsiniz. Bunun için ağır sporlara yönelmenize gerek yok. Düzenli olarak yapacağınız yarım saatlik hafif tempolu yürüyüşler, evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz birkaç egzersiz hareketi de size oldukça faydalı olacaktır.

Mineraller:

Kalsiyum ve magnezyum desteğinin düzenli alımından sonra 3 ila 6 ay sonra bazı kadınlarda şikayetler yarı yarıya azalmıştır. Bunun için günlük beslenme programınıza süt ve süt ürünlerini mutlaka eklemelisiniz. Kalsiyum tüm kadınlar için özellikle 30 yaşından sonra osteoporoz riskine karşı atlanmadan ve yeterince alınması gereken bir mineraldir. Magnezyum ve kalsiyumu günlük diyetinizde yeterince alamadığınızı düşünüyorsanız doktorunuzdan bu konuda takviye ilaç isteyebilirsiniz.

Vitaminler:

Bazı vitaminlerin adet öncesi gerginlik sendromuna sebep olduğu düşünülmektedir. A,E ve B6 vitaminleri sorumlu tutulan vitaminlerdir fakat kesin bir kanıta henüz ulaşılamamıştır.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir