Ada Soğanı ve Sağlığa Etkileri

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Ada Soğanı ve Sağlığa Etkileri

Ada Soğanı ve Sağlığa Etkileri, Ada soğanı, Eski Mısırlılardan beri ilaç yapımında kullanılmaktadır. Ada soğanı; kalp glikozitleri, flavonlar, şeker, tanen, reçine ve glicascillaren, scillaren, stendler, kalsiyum okzalat, organik asitler, müsilaj ve saponin içermektedir.

Ada soğanının kullanılan kısmı soğanıdır. Bitki, içerdiği kalsiyum okzalattan dolayı tahriş edicidir ve buna bağlı olarak bulantı, kusma ve ishal yapar. Acı saponin sayesinde iştah açar, refleksif yolla balgam söktürür. Müsilaj etkisiyle dışkının çıkışını kolaylaştırır, bronşları yatıştırır ve gevşetir. Bu nedenle bronşial astım ve boğmacada faydalanılır. Glikozitleri, kalbi kuvvetlendirerek dolaşımı düzenler, kalp yetmezliğinden ileri gelen nefes darlığını, yorgunluğu ve ödemi giderir. Kan akımını arttırarak idrar söktürücü rol oynar. Güçlü bir idrar söktürücüdür.

Ada Soğanı ve Sağlığa Etkileri
Ada Soğanı ve Sağlığa Etkileri görsel

Dolaylı olarak, diüretik etki gösterir. Haricen, romatizma ağrılarında kullanılır.
%1’lik infüsyonu içilir. 1 g soğan, kaynamakta olan suya ilave edilip haşlanır. Üzeri kapatılır ve 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Süzülen sudan, günde 3 defa ve yemek aralarında olmak üzere birer bardak içilir.

Urgenia maritima adlı türü sahip olduğu heterozitten dolayı fare zehri hazırlanmasında kullanılır. Tozundan 0,1 gramlık dozu ile hazırlanan hap veya güllacı günde 3 defa alınır. Bu doz, bilhassa idrar arttırıcı ve kalp kuvvetlendirici olarak kullanılır.

Not: Tıbbi dozların üzerinde zehirlenmelere sebep olabildiğinden doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Hamileler kullanamaz.

 

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir