Ada Çayının Faydaları
Ada Çayının Faydaları

Ada Çayının Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Ada Çayının Faydaları
Ada Çayının Faydaları

Adaçayının faydaları pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Ancak araştırmalar arttıkça ada çayının yeni faydaları ortaya çıkmaktadır. Yumuşak ve tatlı bir bitki olan ada çayı, taze, kurutulmuş ya da toz şeklinde kullanılabilir. Yaprakları griye çalan yeşil renktedir. Sivri uçlu yaprakları vardır. Tarih boyunca tedavi amaçlı olarak kullanılmıştır. Geçmişteki pek çok toplum ada çayının faydalarını bilmekte ve bunu kullanmakta idi.

Ada Çayının Faydaları

Adaçayı anti toksik bir maddedir. Yani antioksidandır. Vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını sağlayarak kalp ve damar sağlığını korur.

Beyin fonksiyonlarını geliştirir. Beyindeki sinirler üzerine olumlu etki yaparak zindelik verir. Alzheimer ve parkinson gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu etki yapar.

Bronşit veya astım gibi rahatsızlıkları bulunanlara içmeleri önerilmektedir. Zira bu hastalıkların belirtilerini hafifletir.

Ada çayının faydaları arasında karaciğeri temizlemek de bulunur. Karaciğeri rahatlatır.

İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı kullanılabilmektedir. Antibiyotik özelliği vardır, içerisindeki vitamin ve mineraller böbrekle ilgili problemlere karşı etkindir.

Aşırı terleme sorunu olanlara ada çayı içmeleri önerilmektedir. Ada çayı aşırı terlemenin önüne geçer, sizi ferahlatır.

Rahatlatıcı etkisi bulunur. Özellikle sinirli ve stresli anlarınızda ada çayı tüketirseniz rahatladığınızı görebilirsiniz.

Menopozda olan kişiler menopoz sonraki belirtileri hafifletmesi amacıyla ada çayı kullanabilirler.

Erken yaşta saç beyazlama problemi olanlar kullanabilir. Zira ada çayının erken saç beyazlaması sorununa karşı etkin olduğu düşünülmektedir.

Mantar enfeksiyonlarına karşı işlevseldir. Adeta antibiyotik etkisi uygular. Mantarlı bölgeye sürülmesi gerekmektedir.

Hafızayı güçlendirir.

Diyabet hastaları -şekersiz şekilde ada çayı tüketebilirler. Kan şekerini düşürme özelliği bulunmaktadır.

Ada çayının faydaları arasında diş eti iltihaplarını gidermesi de bulunmaktadır. Eğer sıcak içmeyi sevmiyorsanız soğuk ya da ılıtılmış adaçayıyla gargara yapabilirsiniz. Bu durumda bile etkisini gösterecek diş eti sağlığınız üzerinde olumlu etkide bulunacaktır.

Yalnızca diş eti değil, ağız yaralarına da oldukça faydalıdır. Ağzınızı ada çayıyla çalkaladığınız taktirde ağız yaralarınıza iyi gelecektir.

Ada Çayı Nasıl Hazırlanır?

Adaçayının faydasından yararlanmak için 2 çay kaşığı adaçayının üzerine kaynamış su dökün. Biraz bekleyin ve ardından için. Acı bir tadı olabilir, tatlandırmak için limon sıkıp bal ekleyebilirsiniz. Etkilerini görmek için günde 1-2 fincan tüketebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir