Acurun Faydaları
Acurun Faydaları

Acurun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Acurun Faydaları
Acurun Faydaları

Kabakgiller familyasının bir üyesi olan acur salatalığa benzemektedir. Ancak salatalıktan tamamen farklıdır. Acur sıcak bölgeleri sever. Batı ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişir. Acurun faydaları içerisinde pek çok çeşitli şifalar bulunmaktadır. Acurun turşusu bol olarak yapılır. Ülkemizdeki turşu sevgisi göz önüne alındığında acurun bol şekilde yendiğinden emin olabiliriz.

Acurun Faydaları Nelerdir?

Oldukça lezzetli bir tadı olan acur vucudumuzu serin tutmaktadır. Ayrıca acurun serinletici bir etkisi vardır. Vucuttaki harareti alır ve hazma yardımcı olur.

Acur idrar söktürücü bir yiyecektir. Direkt olarak yemeye alternatif olarak acur çekirdeklerini dövüp kaynatabilirsiniz. Daha sonra ılıttığınız suyu balla tatlandırıp aç karnına için. Bu karışım böbreklerinize iyi gelecektir.

Acur sulu bir yiyecektir. Susuzluğa iyi gelir. Bunun yanında tok tutma işlevi görür. Kilo vermek isteyenler atıştırmalık olarak acur yerlerse açlıklarını bastırabilirler.

Acur vucut sıcaklığını düşürür, zinde kalmanızı sağlar. Bunun da yanında eğer hurma ile birlikte tüketirseniz kilo almaya yardımcı olur.

Acurun faydaları arasında sarılık tedavisi de bulunmaktadır. Bitkinin içerisindeki maddeler karaciğeri tedavi etkiye sahiptir. Sarılık hastası olan kişilere acur tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Lifli bir besin olması sayesinde sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsak hareketlerini düzene kor. Kabızlık gibi sorunların tedavi edilmesinde yardımcıdır. Günde bir kaç adet tüketerek midenize yardımcı olabilirsiniz. Mide üzerinde tedavi edici özelliğe sahiptir.

Birisi bayıldığında acur koklatılması gerektiği söylenir. Bunun sebebi acur kokusunun zindelik vermesidir.

Acur antitoksin bir maddedir. Kandaki zehirli maddeleri temizler. Kalp ve damar sağlığını korumada etkindir. Bazı araştırmalar kalp krizi riskini azalttığını söylemektir.

Acurun faydaları arasında böbrek ağrılarını tedavi etmek de vardır. Böbrek ağrısı çeken kişiler acur yiyerek ağrılarını hafifletebilirler.

Köpek ısırığı gibi durumlarda alternatif başka medikal çözüm bulamıyorsanız acur yaprağını köpek ısırığı olan yere sarabilirsiniz.

Acur bitkisinin antibiyotik etkisi vardır, bu özellik aynı şekilde yaprağında da bulunur. İçerisindeki mineraller ve vitaminler sayesinde ağrı azaltır zindelik verir.

Turşusu çok sevilir. Ancak turşu yapımında kullanılan sirke acurun kimyasal özelliklerine zarar verebilir. Acur turşusundan ayrı olarak taze olarak da tüketilmelidir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir