Açlığı Bastırmanın 13 Yolu

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Açlığı Bastırmanın 13 Yolu

Açlığı Bastırmanın 13 Yolu, Kilo özellikle günümüzde büyük bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha önceleri sıklıkla bayanlarda rastlanan bu problem artık çocuk yaştaki bireylere kadar düşmüştür.

Çocuklarımız daha çok erken yaşlarda obez sınıfına girmekte ve hayatını böyle devam ettirmek zorunda kalmaktadır.Bunun en büyük sebepleri arasında tüketilen sağlıksız ve hormonlu yiyecekler gösterilmektedir.

Açlığınızı kontrol altına alın

Açlık bastırmak bir diyet şekli olmamakla birlikte, kilo vermeye büyük ölçüde yardımcı bir sistemdir.Burada açlık bastırmaktan kastımız aç kalmak değil sadece açlığınızı kontrol altına almayı öğrenmenizi sağlamaktır.

Açlık ya da bir başka deyimle iştah vücudumuzda beynimiz tarafından kontrol edilir.Kanımızdaki glikoz oranı düşer ve beyne yemek yenilmesi gerektiği uyarısı gider.

Bayanlarda iştah genel olarak hormonal değişimlere bağlı bir şekilde değişkenlik gösterir.Hamilelik,menopoz,regl gibi …

Açlığı Bastırmanın 13 Yolu
Açlığı Bastırmanın 13 Yolu görsel

Formda kalmak ya da kilo vermek istiyorsanız sizlere bazı tüyolar vermek isteriz.

 1. Açlık hissi duyduğunuz anda hemen bir şeyler yemeyin ve on dakika bekleyiniz.
 2. Bir bardak su içiniz. Yanınızda limon varsa bir dilim kesin ve suyunu için.
 3. Büyük porsiyonlar yerine sık sık ve az yiyin.Sık yemek kan şekerinizi dengelediğinden açlık hissiniz bastırılacaktır.
 4. Yemeklerinizi iyice çiğneyerek yiyin.
 5. Yemek yemeye başladıktan 20-25 dakika sonra tokluk hissi sinyali beyne ulaşır.Bu yüzden bu süreyi uzatmak daha az yiyerek doymanızı sağlayacaktır.
 6. Ana yemekten önce çorba içmeyi tercih edin.Mideniz dolacağından daha az yiyeceksiniz.
 7. Yemeklerinizde ve salatalarınızda elma sirkesi kullanamaya özen gösterin.Sirke iştahınızı kapatacaktır ve sağlıklıdır.
 8. Mevsim yeşilliklerine sofranızda bol bol yer verin.Hem kalorisi yok denecek kadar azdır.Hem de tokluk hissi vererek yemenizi azaltacaktır.
 9. Proteinler insülin seviyesini azaltır.Bu sebeple yemeklerinizde özellikle bitkisel proteinler(mercimek,nohut,kuru fasulye,barbunya) ve hayvansal proteinlere (tavuk,kırmızı et,yoğurt,süt,peynir,yumurta.hindi) yer verin.
 10. Lif oranı yüksek ürünler tüketin.Ekmeği tahıllı,makarna ve pirinci kepekli olarak tüketin.Tokluk hissiniz artacaktır.
 11. Günde 10-15 adet badem ,fındık ve ceviz tüketin.Hem lif bakımından yüksek hem de içeriğindeki krom minerali tokluk hissinizi artıracaktır.
 12. Günde 1-2 çay kaşığı toz tarçın tüketin.Kan şekerini dengeler ve açlık hissinizi azaltır.Süt,yoğurt veya bitki çaylarınıza ekleyebilirsiniz
 13. İştah kesici özelliği ile bilinen Ada çayı ve ıhlamur çaylarını tüketin.Ara öğünlerde lif oranı yüksek meyveler elma,armut,ananas,ayva tüketin.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Tavuk Etine Önem Verelim Tarifi

İÇİNDEKİLER Tavuk Etine Önem Verelim TarifiTavuğun Farklı Parçalarını DenemekTavuk budunu sevmek Tavuk Etine Önem Verelim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir